V zoo Dvůr Králové se narodila samička vysoce ohrožené zebry bezhřívé

Zdroj fotografií: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové.

V Safari Parku Dvůr Králové se v květnu narodilo mládě zebry bezhřívé. Samička je letos celosvětově jediným přírůstkem vážně ohroženého druhu chovaného v lidském zajetí. Klisna je proto velkým přínosem pro budoucnost populace zeber.

Stádo zeber bezhřívých ve Dvoře Králové nyní čítá sedm členů. Všech 34 zvířat rozmístěných v zoologických zahradách po celém světě má přitom původ právě v České republice. „Dvorský chov dal základ dnešní populaci zebry bezhřívé v lidské péči. Bylo by skvělé, pokud by se nám podařilo jim pomoci i ve volné přírodě,“ řekl ředitel Safari Parku Přemysl Rabas.

Zebra bezhřívá je typická tím, že kolem druhého až třetího roku života shazuje svoji hřívu. Samci o ni přicházejí úplně, samicím většinou alespoň prořídne. Češi a Slováci aktuálně usilují o záchranu druhu právě v jejich přirozeném prostředí – v Ugandském národním parku Kidepo Valley a rezervaci Pian Upe. Prozatím plánují přípravy vzdělávacích materiálů, monitoringu a genetické analýzy zebří populace.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.