Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Norsku vznikne uprostřed lesa unikátní továrna. Nabídne kempování i turistiku

Zdroj fotografií: BIG

Uhlíkově neutrální, ekologicky udržitelná a vysoce efektivní. Taková má být nová továrna na nábytek The Plus. Projekt vytvořilo dánské architektonické studio BIG spolu s norským výrobcem nábytku Vestre. Továrna se bude nacházet uprostřed norského lesa u města Magnor.

Celkem bude mít továrna rozlohu 6500 metrů čtverečních, přičemž okolo vznikne na dalších 300 hektarech park pro kempování a turistiku. Budova je navržena jako komplex čtyř hlavních, vzájemně propojených hal, které budou sloužit jako továrna na barvy, dřevo, jako montážní hala a sklad.

Uprostřed pak bude centrální prostor pro kanceláře a logistiku, jehož střed bude tvořit kruhové nádvoří sloužící také jako výstavní prostor pro aktuální kolekce nábytku.

Kromě řady ekologických řešení kladli architekti v projektu důraz také na výběr materiálů. Například fasády budou vyrobeny z lokálního dřeva, nízkouhlíkového betonu a recyklované oceli. Zaměstnanci pak budou při výrobě využívat také chytré roboty či samořídící nákladní vozy.

Tvůrci nezapomněli ani na energetiku, a tak bude na střechách umístěno 1200 fotovoltaických panelů. Celkově by stavba měla mít o 90 procent nižší energetickou spotřebu, než mají podobné továrny obvykle.

Na video o továrně se můžete podívat zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…