V Kyjově bojuje s rychlými řidiči 3D strážník

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V některých městech České republiky odrazuje od dopravních přestupků papírová maketa policisty, jinde zařízení měřící rychlost. V Kyjově na jižní Moravě nainstalovalo vedení města do rušné části obce 3D strážníka, čili plastovou figurínu policisty, která má řidiče na cestě překvapit a přimět k pomalejší jízdě.

Plastová postava policisty v životní velikosti by měla řidiče projíždějící Kyjovem zarazit a zapůsobit na ně dojmem opravdového strážníka. Podle místních totiž v některých částech obce lidé předepsanou padesátikilometrovou rychlost nedodržují, což vede k ohrožení nejen ostatních řidičů, ale především procházejících obyvatel Kyjova. „Protože z vrchu to nedobrzdí a z druhé strany je konec města, tak na to šlápnou. Takže tady osmdesát se jezdí normálně, i stovkou,“ vysvětlil pro Českou televizi Jaroslav Daněček z Kyjova.

S překročením rychlosti mají místní policisté v obci časté zkušenosti, a vedení města se tak rozhodlo pro 3D strážníka, který by mohl řidiče zpomalit. Například loni pokutovali za překročení rychlosti 250 aut a letos jich bylo už 145. „My jsme využili nabídky firmy, která figurínu poskytla bezplatně. A je to podle nás vhodný tah, abychom zvýšili bezpečnost chodců, ale i lidí, kteří vjíždí do svých objektů,“ uvedl pro Českou televizi místostarosta Kyjova Antonín Kuchař. Kromě figuríny plánuje vedení obce nainstalovat v budoucnu do města i kamery.

Zdroj: Česká televize

Související články

Z domova

Jihočeští prvňáčci dostanou první školní den kufřík se školními potřebami

Byznys

Začínají dny dopravy zdarma, poprvé i v letním termínu

Inspirace

Ostravští mohou nově využít možnost sdílených kol

Společnost

Obyvatelé Hradce Králové se dočkají dvou nových linek MHD

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura