Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Kyjově bojuje s rychlými řidiči 3D strážník

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V některých městech České republiky odrazuje od dopravních přestupků papírová maketa policisty, jinde zařízení měřící rychlost. V Kyjově na jižní Moravě nainstalovalo vedení města do rušné části obce 3D strážníka, čili plastovou figurínu policisty, která má řidiče na cestě překvapit a přimět k pomalejší jízdě.

Plastová postava policisty v životní velikosti by měla řidiče projíždějící Kyjovem zarazit a zapůsobit na ně dojmem opravdového strážníka. Podle místních totiž v některých částech obce lidé předepsanou padesátikilometrovou rychlost nedodržují, což vede k ohrožení nejen ostatních řidičů, ale především procházejících obyvatel Kyjova. „Protože z vrchu to nedobrzdí a z druhé strany je konec města, tak na to šlápnou. Takže tady osmdesát se jezdí normálně, i stovkou,“ vysvětlil pro Českou televizi Jaroslav Daněček z Kyjova.

S překročením rychlosti mají místní policisté v obci časté zkušenosti, a vedení města se tak rozhodlo pro 3D strážníka, který by mohl řidiče zpomalit. Například loni pokutovali za překročení rychlosti 250 aut a letos jich bylo už 145. „My jsme využili nabídky firmy, která figurínu poskytla bezplatně. A je to podle nás vhodný tah, abychom zvýšili bezpečnost chodců, ale i lidí, kteří vjíždí do svých objektů,“ uvedl pro Českou televizi místostarosta Kyjova Antonín Kuchař. Kromě figuríny plánuje vedení obce nainstalovat v budoucnu do města i kamery.

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.