Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Krkonoších nyní pobíhá mnoho zvířat. S kým se můžete na svých výletech setkat?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Při procházce přírodou výletník mnohdy narazí nejen na husté lesy a pestrobarevné květiny. Leckdy jej překvapí i zvěř. V českých luzích a hájích se však naštěstí většinou jedná o příjemná setkání. Návštěvníky Krkonoš nyní mohou překvapit hospodářská zvířata. Informoval o tom server KRNAP.

V Krkonoších začala v červnu po zimní pauze pastva hospodářských zvířat. Krávy, ovce, kozy a koně tak můžete nyní opět potkat při svých toulkách podhůřím i ve výše položených lokalitách hor. Pastva a péče hospodářů o tamní louky pomáhají navracet do přírody nedávno ztracenou druhovou pestrost rostlin i živočichů. Správa Krkonošského národního parku proto nabádá návštěvníky hor, aby dávali pozor při přehánění stád, nestavěli se jim do cesty, neplašili je a volali správu parku v případě, že zvířata uprchnou.

Krkonošské louky začali lidé vytvářet ve středověku. Na budních enklávách, z nichž jsou nejznámější Zadní Rennerovky, Friesovy Boudy, Dvoračky, Braunovy louky nebo Sklenářovice, hospodařili až do konce druhé světové války. Díky téměř pětisetletému hospodaření vznikla v Krkonoších unikátní luční společenstva s vysokou přírodní a kulturní hodnotou. „Ze své podstaty pastva na horských loukách podléhá řadě náročných podmínek, ale když se dílo podaří, jsou všichni spokojeni: pasená zvířata, rostliny, živočichové, hmyz, hospodáři, turisté i ochranáři,“ uvedl tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z KRNAP, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…