Při procházce přírodou výletník mnohdy narazí nejen na husté lesy a pestrobarevné květiny. Leckdy jej překvapí i zvěř. V českých luzích a hájích se však naštěstí většinou jedná o příjemná setkání. Návštěvníky Krkonoš nyní mohou překvapit hospodářská zvířata. Informoval o tom server KRNAP.
V Krkonoších začala v červnu po zimní pauze pastva hospodářských zvířat. Krávy, ovce, kozy a koně tak můžete nyní opět potkat při svých toulkách podhůřím i ve výše položených lokalitách hor. Pastva a péče hospodářů o tamní louky pomáhají navracet do přírody nedávno ztracenou druhovou pestrost rostlin i živočichů. Správa Krkonošského národního parku proto nabádá návštěvníky hor, aby dávali pozor při přehánění stád, nestavěli se jim do cesty, neplašili je a volali správu parku v případě, že zvířata uprchnou.
Krkonošské louky začali lidé vytvářet ve středověku. Na budních enklávách, z nichž jsou nejznámější Zadní Rennerovky, Friesovy Boudy, Dvoračky, Braunovy louky nebo Sklenářovice, hospodařili až do konce druhé světové války. Díky téměř pětisetletému hospodaření vznikla v Krkonoších unikátní luční společenstva s vysokou přírodní a kulturní hodnotou. „Ze své podstaty pastva na horských loukách podléhá řadě náročných podmínek, ale když se dílo podaří, jsou všichni spokojeni: pasená zvířata, rostliny, živočichové, hmyz, hospodáři, turisté i ochranáři,“ uvedl tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z KRNAP, Radio Wave
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…