Jak vnímají svět lidé s postižením zraku? A co obnáší činnost profesionální terénní služby? Odpovědi přináší výstava Nebuďme slepí!, která probíhá v těchto dnech v prostorech obchodního centra IGY v Českých Budějovicích. Výstava se koná také jako oslava 25 let od založení Střediska rané péče ve městě.
Návštěvníci se mohou na výstavě ve speciální černé kostce v naprosté tmě zaposlouchat do zvuků okolního prostředí, zahrát si hmatové a sluchové pexeso nebo si vyzkoušet pomůcky, které poradkyně využívají ke své práci.
Před 25 lety se vydala speciální pedagožka Jana Tušlová za svým prvním klientem, aby poskytla poradenství rodině, do které se narodilo dítě s postižením. Za léta existence se ze Střediska rané péče o jedné poradkyni stalo zařízení s 11 odborníky, kteří aktuálně pečují o 140 klientů. „Za uplynulých 25 let jsme se setkali s mnoha příběhy, stovkám rodin jsme pomohli vypořádat se s těžkou situací, jakou bezesporu narození dítěte s postižením je. Pomohli jsme jim s podporou vývoje jejich dítěte a s návratem do běžného života. Mám vždy velikou radost, když nám rodiny i po opuštění rané péče dávají vědět, jak se mají,“ doplnila Jana Tušlová.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…