V Českých Budějovicích zahájili výstavu Nebuďme slepí. Lidé se mohou vcítit do života nevidomých

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: c-budejovice.cz

Jak vnímají svět lidé s postižením zraku? A co obnáší činnost profesionální terénní služby? Odpovědi přináší výstava Nebuďme slepí!, která probíhá v těchto dnech v prostorech obchodního centra IGY v Českých Budějovicích. Výstava se koná také jako oslava 25 let od založení Střediska rané péče ve městě.

Návštěvníci se mohou na výstavě ve speciální černé kostce v naprosté tmě zaposlouchat do zvuků okolního prostředí, zahrát si hmatové a sluchové pexeso nebo si vyzkoušet pomůcky, které poradkyně využívají ke své práci.

Před 25 lety se vydala speciální pedagožka Jana Tušlová za svým prvním klientem, aby poskytla poradenství rodině, do které se narodilo dítě s postižením. Za léta existence se ze Střediska rané péče o jedné poradkyni stalo zařízení s 11 odborníky, kteří aktuálně pečují o 140 klientů. „Za uplynulých 25 let jsme se setkali s mnoha příběhy, stovkám rodin jsme pomohli vypořádat se s těžkou situací, jakou bezesporu narození dítěte s postižením je. Pomohli jsme jim s podporou vývoje jejich dítěte a s návratem do běžného života. Mám vždy velikou radost, když nám rodiny i po opuštění rané péče dávají vědět, jak se mají,“ doplnila Jana Tušlová.

Související články

Inspirace

Česko poskočilo ve světovém žebříčku štěstí na dvacátou příčku

Inspirace

Český mikrobiolog dostal zlatou medaili EMBO

Společnost

V Česku přibyl další poesiomat. Nově ho mají v Brně

Inspirace

Ručně šité tašky pomáhají v Liberci najít práci nezaměstnaným

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura