V polovině září spustil středoevropský technologický institut CEITEC VUT plný provoz ve svých nových laboratořích. Toto špičkové vědecko-výzkumné centrum sídlí v blízkosti areálu Pod Palackého vrchem v Brně a jeho programy se zaměřují především na pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie.
Nový komplex čtyř budov nedaleko Technologického parku ukrývá například tzv. čisté laboratorní prostory, které jsou několikanásobně čistější než operační sál. „Laboratoře fungují v režimu open access a jsou tedy přístupné nejen vědcům a doktorandům z VUT, ale také z dalších brněnských univerzit, výzkumných institucí a také průmyslovým partnerům,“ popsal ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba. Unikátnost vybavení spočívá v koncentraci stovek špičkových přístrojů, které jsou srovnatelné s vybavením předních světových univerzit.
Další vědecké týmy se věnují například výzkumu v oblasti zvyšování paměťové kapacity moderních paměťových prvků, robotice nebo vývoji elektroniky pohonů nejen pro menší domácí spotřebiče, ale i pro plně elektrické automobily. Tým profesora Jozefa Kaisera zase vytváří pro skupinu švédských biologů 3D modely měkkých tkání, a tím pomáhá odhalit mechanismy, které se podílejí na výsledném tvaru obličeje u živočichů.
S výstavbou nových laboratoří se začalo před čtyřmi lety, ve zkušebním provozu fungují od konce loňského roku. Samotná výstavba vědeckého komplexu čtyř budov stála 625 milionů korun. Na 842 milionů potom vyšlo přístrojové vybavení laboratoří a další špičkové technologie určené pro vědecké týmy. Většinu nákladů pokryly dotace z Evropské unie.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…