Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Brně zahájilo provoz nejmodernější vědecké středisko CEITEC

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: ceitec.cz

V polovině září spustil středoevropský technologický institut CEITEC VUT plný provoz ve svých nových laboratořích. Toto špičkové vědecko-výzkumné centrum sídlí v blízkosti areálu Pod Palackého vrchem v Brně a jeho programy se zaměřují především na pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie.

Nový komplex čtyř budov nedaleko Technologického parku ukrývá například tzv. čisté laboratorní prostory, které jsou několikanásobně čistější než operační sál. „Laboratoře fungují v režimu open access a jsou tedy přístupné nejen vědcům a doktorandům z VUT, ale také z dalších brněnských univerzit, výzkumných institucí a také průmyslovým partnerům,“ popsal ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba. Unikátnost vybavení spočívá v koncentraci stovek špičkových přístrojů, které jsou srovnatelné s vybavením předních světových univerzit.

Další vědecké týmy se věnují například výzkumu v oblasti zvyšování paměťové kapacity moderních paměťových prvků, robotice nebo vývoji elektroniky pohonů nejen pro menší domácí spotřebiče, ale i pro plně elektrické automobily. Tým profesora Jozefa Kaisera zase vytváří pro skupinu švédských biologů 3D modely měkkých tkání, a tím pomáhá odhalit mechanismy, které se podílejí na výsledném tvaru obličeje u živočichů.

S výstavbou nových laboratoří se začalo před čtyřmi lety, ve zkušebním provozu fungují od konce loňského roku. Samotná výstavba vědeckého komplexu čtyř budov stála 625 milionů korun. Na 842 milionů potom vyšlo přístrojové vybavení laboratoří a další špičkové technologie určené pro vědecké týmy. Většinu nákladů pokryly dotace z Evropské unie.

Související články

Byznys

V Brně podpořili mladé nadějné vědce šesti miliony korun

Společnost

Vědci z Brna zkoumali cibuli, objev může pomoct v léčbě rakoviny

Inspirace

Ve Vestci u Prahy vzniklo nové vědecko-výzkumné centrum Biocev

Byznys

V Liberci vynalezli unikátní kosmetiku pro domácnost s nanočásticemi

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory