V nedávné době skončila meziuniverzitní soutěž Brno Ph.D. Talent, která je unikátním programem podporujícím nadějné doktorandy na poli vědy. Brno se skrze soutěž snaží udržet na univerzitách mladé vědce a zároveň přilákat talentované studenty z jiných univerzit či ze zahraničí. Tento rok v soutěži uspělo dvacet vědců, kteří byli oceněni stipendijními šeky v hodnotě šesti milionů korun.
Věnovat se svému výzkumu naplno je pro doktorandy často velmi těžké. Kromě vědeckých otázek musí mladí vědci řešit také to, jak vůbec vyjít s penězi. Doktorandský plat pět až osm tisíc korun je často jejich jediným příjmem, nebo si přivýdělek musí hledat jinde – mnohdy na úkor studia. „Pro řadu mladých nadějných vědců je tak snazší odejít do soukromé sféry či do zahraničí nebo na doktorandské studium vůbec nenastoupit,“ vysvětlil ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu Miloš Šifalda.
Centrum tak vyplácí doktorandům, kteří uspějí ve výběru před mezinárodní komisí, po tři roky stipendium. V letošním roce uspěli mladí vědci s nadějnými projekty, které se věnují například vývoji nových nanočástic či fotonických senzorů, studiu buněčného přeprogramování, systému rozpoznávání řeči, situačnímu povědomí v počítačových sítích nebo výzkumu, jak zpřesnit a zrychlit lokalizaci oblasti mozku, která stojí za vznikem epileptického záchvatu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…