V Brně jezdí autobus na plyn z odpadních vod, první v Česku

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Dopravní podnik města Brna

Snad žádnému jinému městu v Česku se s nadsázkou nepřisuzuje tolik specifik. Nedávno se přidalo další prvenství, o nadsázku ale rozhodně nejde. Brno je totiž prvním českým městem, kterým projíždí autobus poháněný bioplynem z odpadních vod.

„Jedná se o velký krok kupředu a jsem rád, že Dopravní podnik města Brna může být u toho a jako první v Česku tento plyn pro své autobusy využít. Jde o chytré řešení, které přispívá k soběstačnosti města. Odpad, který lidé vyprodukují, opět může sloužit lidem,“ uvedl ředitel podniku Miloš Havránek. Autobus obsluhuje linky mezi Chrlicemi, respektive Modřicemi a centrem města. Plyn čerpá v modřické čistírně odpadních vod.

Brněnský dopravní podnik vyslal autobus na silnice ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky. Záměrem tohoto kroku je poukázat na fakt, že bioodpad a odpadní voda nejsou bezcenné suroviny. Naopak mohou sloužit jako zdroj energie, který lze po jeho vyčerpání ještě využít jako zemědělské hnojivo.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura