V Brně bude zase o něco snazší třídit odpad

Zdroj fotografie: SAKO Brno

Brňané se dočkají novinky v oblasti recyklace odpadů. Vedení města plánuje ve městě vybudovat podzemní i nadzemní kontejnery na odpad. Stanoviště vzniknou v několika městských částech. Celkem město do projektu investuje více než osm milionů korun.

Nové kontejnery se chystají do Králova Pole, Brna-sever, Brna-střed, Líšně, Žabovřesk, Maloměřic, Obřan, Medlánek či Ořešína. Tyto městské části o novinku již požádaly. Dalších šestnáct nadzemních kontejnerů vznikne v dalších pěti městských částech. Cílem vzrůstajícího počtu kontejnerů je usnadnit občanům třídění odpadu.

Výhodou podzemních kontejnerů je větší objem nádrží ve srovnání s těmi mobilními. „Cílem vybudování sítě podzemních kontejnerů je odlehčit dopravě ve městě při svozu odpadu a docílit čistoty v ulicích města Brna,“ dodal představitel společnosti SAKO Brno Filip Leder.

Každé stanoviště se skládá ze tří zásobníků, které jsou umístěny pod zemí a slouží ke sběru papíru, plastů a skla. Díky zapuštění větší části kontejneru pod zem je jeho okolí čisté a malá velikost viditelných nádob nenarušuje vzhled ulic. Zásobníky přitom zachytí shora padající odpadky, které zůstávají skryté. Z toho důvodu jsou podzemní kontejnery vhodné do historických částí města či frekventovaných lokalit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura