Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V autobusech v Budějovicích a Táboře se dozvíte, jak poskytovat první pomoc

Samolepky v MHD mají zvýšit povědomí o tom, jak druhému poskytnout první pomoc. Zdroj: Jihočeský kraj

Stručný návod na poskytnutí první pomoci naleznou nově cestující v městské hromadné dopravě v Táboře a Českých Budějovicích. Samolepky s touto tématikou, doplněné navíc číslem 155 na zdravotnickou záchrannou službu, se ve vozech poprvé objevily na konci srpna. Pokud se nápad uchytí, mohou se samolepky objevit i na dalších místech v Česku.

Samolepky mají zvýšit povědomí o tom, jak druhému poskytnout první pomoc, tedy jak rozpoznat zástavu srdce, přivolat zdravotnickou záchrannou službu i zahájit nepřímou masáž srdce. „Jedná se o velice stručný návod pro laickou veřejnost jak postupovat při zástavě srdeční činnosti s upozorněním na tísňovou linku 155. Vše je vyvedeno na dvou velmi názorných obrázcích, které si každý zapamatuje i během krátké cesty do práce, na nákup, nebo za zábavou a snadno si je vybaví i ve stresu,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Projekt připravila Česká resuscitační rada a Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. Pokud se nápad setká s příznivou odezvou, plánují iniciátoři oslovit i dopravce v ostatních městech na jihu Čech. „Takováto situace, kdy se budeme muset zmobilizovat a budeme muset pomoci někomu v našem okolí, může jednou potkat každého z nás. V takovém případě je důležité vědět, jak se má člověk zachovat a hlavně to zvládnout psychicky. Naším cílem je vždy zajištění kvalitní lékařské péče a první pomoc v tom hraje nedílnou roli, proto tento projekt jednoznačně vítáme a podporujeme,“ uzavřela první náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.