V autobusech v Budějovicích a Táboře se dozvíte, jak poskytovat první pomoc

Samolepky v MHD mají zvýšit povědomí o tom, jak druhému poskytnout první pomoc. Zdroj: Jihočeský kraj

Stručný návod na poskytnutí první pomoci naleznou nově cestující v městské hromadné dopravě v Táboře a Českých Budějovicích. Samolepky s touto tématikou, doplněné navíc číslem 155 na zdravotnickou záchrannou službu, se ve vozech poprvé objevily na konci srpna. Pokud se nápad uchytí, mohou se samolepky objevit i na dalších místech v Česku.

Samolepky mají zvýšit povědomí o tom, jak druhému poskytnout první pomoc, tedy jak rozpoznat zástavu srdce, přivolat zdravotnickou záchrannou službu i zahájit nepřímou masáž srdce. „Jedná se o velice stručný návod pro laickou veřejnost jak postupovat při zástavě srdeční činnosti s upozorněním na tísňovou linku 155. Vše je vyvedeno na dvou velmi názorných obrázcích, které si každý zapamatuje i během krátké cesty do práce, na nákup, nebo za zábavou a snadno si je vybaví i ve stresu,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

Projekt připravila Česká resuscitační rada a Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. Pokud se nápad setká s příznivou odezvou, plánují iniciátoři oslovit i dopravce v ostatních městech na jihu Čech. „Takováto situace, kdy se budeme muset zmobilizovat a budeme muset pomoci někomu v našem okolí, může jednou potkat každého z nás. V takovém případě je důležité vědět, jak se má člověk zachovat a hlavně to zvládnout psychicky. Naším cílem je vždy zajištění kvalitní lékařské péče a první pomoc v tom hraje nedílnou roli, proto tento projekt jednoznačně vítáme a podporujeme,“ uzavřela první náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.

Autor článku

Barbora Jahodová