Unikátní experiment českých vědců může položit základ ke kvantovému internetu

Zdroj fotografie: Pixabay

Položení základního kamene kvantového internetu. Takový úspěch si mohou připsat čeští vědci, kteří jako první na světě experimentálně ověřili kontrolovanou teleportaci kvantových bitů. Ta by v budoucnu mohla zrychlit tok informací v komunikační síti, a to i na velké vzdálenosti. Výsledky vědců uveřejnil prestižní časopis Physical Review Letters.

„Náš experiment otevírá možnosti pro kvantové komunikační sítě fungující na principu výměny kvantových stavů. Díky tomu bychom mohli v komunikačních sítích v budoucnu využít všechny výhody, které nám kvantová fyzika nabízí,“ uvedl vědec Karel Lemr k provedenému pokusu. Základem experimentu byla kontrolovaná teleportace kvantových bitů, které jsou nositeli informací. Teleportace zatím standardně probíhala pouze mezi dvěma uživateli. Jeden informaci přijímal, druhý posílal. Čeští vědci přidali ještě třetího uživatele – ten může kontrolovat, zda informace doputuje ke dvěma zbylým uživatelům.

Na experimentu se podíleli odborníci ze Společné laboratoře optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Fyzikálního ústavu AV ČR. Práce vědců by mohla být přenositelná i do oblasti šifrování, meteorologie a konstruování počítačů.

Autor článku

Profilový obrázek