Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Únik od kapra. Prohlédněte si unikátní rybu z Tichého oceánu

Foto: MBARI

Nejčastěji skloňovanou rybou posledních dní je bezpochyby kapr. Pojďme se ale podívat do slunné Kalifornie, kde natočili z hlubokomořské ponorky vzácnou rybu. Vyznačuje se průsvitnými částmi těla a výraznýma zelenýma očima.

Strašík maloústý měří okolo 15 centimetrů a byl poprvé popsán v roce 1939. V těchto dnech ho mohl svět spatřit díky vědcům z mořského výzkumného ústavu MBARI, kterým se rybku podařilo natočit v hloubce několika set metrů. Zaujme hnědým tělem, průsvitnou ocasní ploutví i hlavou, na které má pár jasně zelených očí velmi citlivých na světlo, jehož je v hlubokých vodách absolutní minimum.

Jak ryba vidí a dokáže se živit, bylo dlouhou dobu předmětem zájmu vědců. Ti operovali s předpokladem, že oči mířící nahoru jí poskytují jen tunelové vidění toho, co se děje přímo nad ní. Díky dlouhodobému pozorování však odhalili, že strašíkovy bulvy dokážou v průhledné hlavě rotovat a poskytovat mu pohled na všechny strany.

Foto: MBARI

Ryba je na hlubokomořský život skvěle vybavena také širokými plochými ploutvemi, které jí umožňují ve vodě zůstat téměř bez hnutí i skvěle manévrovat. Malá ústa ukazují, že si svou kořist vybírá pečlivě. Velký trávicí systém pak znamená, že je její jídelníček dost široký – patří na něj malí oceánští živočichové, korýši a žahavci.

Zdroje: iRozhlas, MBARI

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…