Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Učitele v jihomoravských školách nahradili na týden zahraniční studenti

Zdroj: AIESEC

Jak nejlépe poznat cizí kultury? Přece osobně. Ne vždycky je ale zapotřebí odjet do zahraničí. Žákům vybraných jihomoravských škol se poštěstilo poznat cizince, aniž by museli opustit školní lavice.

„Jsem neskutečně rád za to, že jsem si vybral právě Českou republiku, jsou tu moc milí lidé, děti ve škole jsou úžasné a mně osobně to dává hrozně moc,“ popisuje své pocity Yntymak Azizovich z Kyrgyzstánu, jeden ze zahraničních studentů zapojených do projektu Edison, který organizuje AIESEC Brno. Příběh o studijní píli, díky níž se Kyrgyzstánec vypracoval z chudého dítěte na jednoho z nejlepších studentů tamní univerzity, může být pro české žáky inspirací.

Projektu se celkem účastnilo dvacet zahraničních studentů, kteří přijeli například Brazílie, Číny či Austrálie. V šestnácti školách na jižní Moravě vždy na týden ve výuce nahradili běžného učitele. Žákům se snažili přiblížit svou zemi. „Stážisté se na hodiny připravili perfektně, měli krásné prezentace, přivezli svoje národní pokrmy a na některých hodinách se dokonce cvičilo tai-či nebo tancovalo,“ popisuje manažerka projektu Andrea Troppová. Přínosem pro žáky bylo vedle většího přehledu o životě v cizích zemích také vylepšení angličtiny nebo nová inspirace do života.

Cizinci jsou během projektu ubytováni v rodinách žáků, které mají o jejich hoštění vždy velký zájem. O víkendech rodiny zpravidla vymýšlejí společný program a berou stážisty na různé výlety. Ředitelé škol se shodují, že zahraniční studenti vždy do škol vnesou velkou vlnu pozitivní energie. „Jasně vidím zpětnou odezvu od žáků, protože když se jich zeptáte, co bylo nejúžasnější na školním roce, tak vzpomínají právě tento projekt,“ uvádí za Masarykovu základní školu zástupkyně ředitele Irena Šalamounová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…