Třídit jedlé oleje by mělo být od ledna možné v každé české obci

Zdroj fotografie: Pixabay

Co s přepáleným olejem a starým tukem? Ministerstvo životního prostředí udělalo rázný krok, aby problém vyřešilo. Obce musí od ledna celoročně zajistit místa, kam bude možné jedlý olej odkládat. Na výběr mají hned ze dvou variant – buď přistaví speciální kontejnery, nebo umožní třídění ve sběrných dvorech.

Ministerstvo životního prostředí chce pomocí této nové povinnosti zvýšit recyklaci odpadů a snížit riziko, že skončí v odpadních vodách. To však není všechno. Kromě lepší recyklace odpadů chce ministerstvo podpořit snahu o využití neropných zdrojů v Česku v různých odvětvích průmyslu – gumárenském, dřevařském nebo energetickém. „Upravené odpadní oleje se dají přidávat k pohonným hmotám (výroba biopaliv), nejjednodušší ale je jejich energetické využití při výrobě tepla a elektřiny,“ uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí.

Řada obcí třídí jedlé oleje či tuky dobrovolně už v současnosti a čísla ve sběru rostou. Zatímco v roce 2016 je vybíralo z celkového počtu 6258 obcí pouze deset procent v množství 88 tun, o rok později se počet obcí zvýšil na zhruba 900. Dohromady vytřídily 192 tun použitých olejů a tuků. S novou legislativou lze předpokládat, že čísla porostou.

Zdroj: ekolist.cz

Autor článku

Gabriela Brázdová