Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stará zauhlovací věž se promění v inspirativní kulturní centrum

Pořádáním pestré škály akcí chce také zapojit a propojit co největší počet zdejších obyvatel a nabídnout jim smysluplné trávení volného času. Autor fotografie: Miroslav Prousek

Program Živé granty Nadace VIA letos na podzim finančně podpořil rozjezd patnácti vybraných projektů. Jedním z nich byl i projekt nazvaný Zauhlovačka, jehož cílem je vytvořit z bývalé zauhlovací věže ve Vratislavicích nad Nisou prostor plný inspirace a místo setkávání.

„V průběhu svých studií a později i při rodičovské dovolené jsem si uvědomila, jak moc je pro mě důležité tvořit rukama,“ začíná své vyprávění Jitka Jakubičková, vedoucí projektu Zauhlovačka. „Postupně jsem v sobě rozvíjela myšlenku na založení výtvarného ateliéru, kde by měl být hlavním cílem zážitek z tvořivého procesu, a sdílených řemeslných dílen, jakožto místa pro společnou tvorbu. Cílem mělo být sdílení znalostí, zkušeností a nákladného přístrojového vybavení a zároveň propojování lidí z různých oblastí,“ líčí Jakubičková.

Začala tedy hledat vhodnou budovu – industriální, nevyužívanou, čekající na druhý dech. Zároveň se účastnila různých seminářů, kde se dozvěděla víc hlavně o možnostech financování, například skrze granty. Jeden takový se posléze sama rozhodla využít. „Když se objevila výzva na grant Města z jiného těsta od Nadace VIA, začala jsem přemýšlet, jaké místo u nás, v kraji mého mládí, tedy ve Vratislavicích nad Nisou, si to nejvíc zaslouží,“ popisuje zakladatelka. V mysli ji téměř ihned vytanula místní zauhlovací a vodárenská věž – aktuálně nepoužívaná a navíc architektonicky zajímavá.

Následoval proces vyplňování grantových dotazníků a formulářů, zpracování rozpočtu projektu a po postupu do druhého kola výzvy i první přímý kontakt s vlastníkem věže. Toho záměr zaujal a souhlasil proto technickou stavbu pronajmout. Zauhlovačka záhy začala nabírat reálných obrysů, žádost totiž uspěla a projektu byla přislíbena finanční podpora ve výši 70 000 korun.

Část peněz poputuje na úpravu věže a jejího okolí. Je třeba vyklidit interiér a najmout firmu na průmyslové vyčištění objektu. „Chceme také upravit okolí věže – prořezat stromy a keře, srovnat terén, upravit plot, umístit sezení,“ vyjmenovává venkovní práce Jakubičková. Dále je v plánu výstava pod širým nebem ukazující podobné proměny industriálních budov a areálů na kulturní centra napříč Evropou. Důležitým bodem je i propagace stavby formou originální informační tabule.

Zakladatelka nepracuje na projektu sama. Velkou oporou a pomocníkem všeho druhu je jí manžel Tomáš Jakubička. O fotografie a natáčení chystaného filmu se stará Miroslav Prousek.

Do budoucna má sdružení AvantgArt v plánu získat více financí na rozvoj projektu, a to oslovením místních firem nebo skrze další dotační programy. Pořádáním pestré škály akcí chce také zapojit a propojit co největší počet zdejších obyvatel a nabídnout jim smysluplné trávení volného času. „Chceme, aby hlavním jednotícím prvkem byla myšlenka, že má Zauhlovačka fungovat pro co možná nejširší možnou základnu lidí, kde se každý, kdo má zájem o život v obci, může realizovat nejen jako konzument, ale i jako nositel informace, nápadu nebo pomoci pro ostatní,“ uzavírá Jakubičková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…