Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stará zauhlovací věž se promění v inspirativní kulturní centrum

Pořádáním pestré škály akcí chce také zapojit a propojit co největší počet zdejších obyvatel a nabídnout jim smysluplné trávení volného času. Autor fotografie: Miroslav Prousek

Program Živé granty Nadace VIA letos na podzim finančně podpořil rozjezd patnácti vybraných projektů. Jedním z nich byl i projekt nazvaný Zauhlovačka, jehož cílem je vytvořit z bývalé zauhlovací věže ve Vratislavicích nad Nisou prostor plný inspirace a místo setkávání.

„V průběhu svých studií a později i při rodičovské dovolené jsem si uvědomila, jak moc je pro mě důležité tvořit rukama,“ začíná své vyprávění Jitka Jakubičková, vedoucí projektu Zauhlovačka. „Postupně jsem v sobě rozvíjela myšlenku na založení výtvarného ateliéru, kde by měl být hlavním cílem zážitek z tvořivého procesu, a sdílených řemeslných dílen, jakožto místa pro společnou tvorbu. Cílem mělo být sdílení znalostí, zkušeností a nákladného přístrojového vybavení a zároveň propojování lidí z různých oblastí,“ líčí Jakubičková.

Začala tedy hledat vhodnou budovu – industriální, nevyužívanou, čekající na druhý dech. Zároveň se účastnila různých seminářů, kde se dozvěděla víc hlavně o možnostech financování, například skrze granty. Jeden takový se posléze sama rozhodla využít. „Když se objevila výzva na grant Města z jiného těsta od Nadace VIA, začala jsem přemýšlet, jaké místo u nás, v kraji mého mládí, tedy ve Vratislavicích nad Nisou, si to nejvíc zaslouží,“ popisuje zakladatelka. V mysli ji téměř ihned vytanula místní zauhlovací a vodárenská věž – aktuálně nepoužívaná a navíc architektonicky zajímavá.

Následoval proces vyplňování grantových dotazníků a formulářů, zpracování rozpočtu projektu a po postupu do druhého kola výzvy i první přímý kontakt s vlastníkem věže. Toho záměr zaujal a souhlasil proto technickou stavbu pronajmout. Zauhlovačka záhy začala nabírat reálných obrysů, žádost totiž uspěla a projektu byla přislíbena finanční podpora ve výši 70 000 korun.

Část peněz poputuje na úpravu věže a jejího okolí. Je třeba vyklidit interiér a najmout firmu na průmyslové vyčištění objektu. „Chceme také upravit okolí věže – prořezat stromy a keře, srovnat terén, upravit plot, umístit sezení,“ vyjmenovává venkovní práce Jakubičková. Dále je v plánu výstava pod širým nebem ukazující podobné proměny industriálních budov a areálů na kulturní centra napříč Evropou. Důležitým bodem je i propagace stavby formou originální informační tabule.

Zakladatelka nepracuje na projektu sama. Velkou oporou a pomocníkem všeho druhu je jí manžel Tomáš Jakubička. O fotografie a natáčení chystaného filmu se stará Miroslav Prousek.

Do budoucna má sdružení AvantgArt v plánu získat více financí na rozvoj projektu, a to oslovením místních firem nebo skrze další dotační programy. Pořádáním pestré škály akcí chce také zapojit a propojit co největší počet zdejších obyvatel a nabídnout jim smysluplné trávení volného času. „Chceme, aby hlavním jednotícím prvkem byla myšlenka, že má Zauhlovačka fungovat pro co možná nejširší možnou základnu lidí, kde se každý, kdo má zájem o život v obci, může realizovat nejen jako konzument, ale i jako nositel informace, nápadu nebo pomoci pro ostatní,“ uzavírá Jakubičková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.