Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stará zauhlovací věž se promění v inspirativní kulturní centrum

Pořádáním pestré škály akcí chce také zapojit a propojit co největší počet zdejších obyvatel a nabídnout jim smysluplné trávení volného času. Autor fotografie: Miroslav Prousek

Program Živé granty Nadace VIA letos na podzim finančně podpořil rozjezd patnácti vybraných projektů. Jedním z nich byl i projekt nazvaný Zauhlovačka, jehož cílem je vytvořit z bývalé zauhlovací věže ve Vratislavicích nad Nisou prostor plný inspirace a místo setkávání.

„V průběhu svých studií a později i při rodičovské dovolené jsem si uvědomila, jak moc je pro mě důležité tvořit rukama,“ začíná své vyprávění Jitka Jakubičková, vedoucí projektu Zauhlovačka. „Postupně jsem v sobě rozvíjela myšlenku na založení výtvarného ateliéru, kde by měl být hlavním cílem zážitek z tvořivého procesu, a sdílených řemeslných dílen, jakožto místa pro společnou tvorbu. Cílem mělo být sdílení znalostí, zkušeností a nákladného přístrojového vybavení a zároveň propojování lidí z různých oblastí,“ líčí Jakubičková.

Začala tedy hledat vhodnou budovu – industriální, nevyužívanou, čekající na druhý dech. Zároveň se účastnila různých seminářů, kde se dozvěděla víc hlavně o možnostech financování, například skrze granty. Jeden takový se posléze sama rozhodla využít. „Když se objevila výzva na grant Města z jiného těsta od Nadace VIA, začala jsem přemýšlet, jaké místo u nás, v kraji mého mládí, tedy ve Vratislavicích nad Nisou, si to nejvíc zaslouží,“ popisuje zakladatelka. V mysli ji téměř ihned vytanula místní zauhlovací a vodárenská věž – aktuálně nepoužívaná a navíc architektonicky zajímavá.

Následoval proces vyplňování grantových dotazníků a formulářů, zpracování rozpočtu projektu a po postupu do druhého kola výzvy i první přímý kontakt s vlastníkem věže. Toho záměr zaujal a souhlasil proto technickou stavbu pronajmout. Zauhlovačka záhy začala nabírat reálných obrysů, žádost totiž uspěla a projektu byla přislíbena finanční podpora ve výši 70 000 korun.

Část peněz poputuje na úpravu věže a jejího okolí. Je třeba vyklidit interiér a najmout firmu na průmyslové vyčištění objektu. „Chceme také upravit okolí věže – prořezat stromy a keře, srovnat terén, upravit plot, umístit sezení,“ vyjmenovává venkovní práce Jakubičková. Dále je v plánu výstava pod širým nebem ukazující podobné proměny industriálních budov a areálů na kulturní centra napříč Evropou. Důležitým bodem je i propagace stavby formou originální informační tabule.

Zakladatelka nepracuje na projektu sama. Velkou oporou a pomocníkem všeho druhu je jí manžel Tomáš Jakubička. O fotografie a natáčení chystaného filmu se stará Miroslav Prousek.

Do budoucna má sdružení AvantgArt v plánu získat více financí na rozvoj projektu, a to oslovením místních firem nebo skrze další dotační programy. Pořádáním pestré škály akcí chce také zapojit a propojit co největší počet zdejších obyvatel a nabídnout jim smysluplné trávení volného času. „Chceme, aby hlavním jednotícím prvkem byla myšlenka, že má Zauhlovačka fungovat pro co možná nejširší možnou základnu lidí, kde se každý, kdo má zájem o život v obci, může realizovat nejen jako konzument, ale i jako nositel informace, nápadu nebo pomoci pro ostatní,“ uzavírá Jakubičková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.