Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stačí nasadit brýle a najednou jste uprostřed jeviště. Navštivte pražská divadla díky virtuální realitě

Ilustrační foto: Freepik

Dlouhodobě zavřená divadla hledají stále nové cesty, jak neztratit kontakt s diváky. V Praze nyní přišli se světově unikátním řešením. Projekt Brejlando přenese diváka přímo do středu divadelního jeviště. Stačí si nasadit speciální brýle a nechat se vtáhnout do vybraného představení.

Projekt Brejlando, pod kterým je podepsán Magistrát hlavního města Prahy, kreativní studio Brainz Studios a vybraná pražská divadla, dává kulturním zážitkům nejen v době pandemie zcela nový rozměr. Vybrané inscenace totiž tvůrci nahráli na speciální okrouhlou kameru umístěnou přímo ve středu pódia. Divák tak prostřednictvím virtuální reality uvidí vše, co se odehrává v jejím zorném poli. „Rozhlíželi jsme se ve světě, a podle nás jde o globální premiéru takového počinu. Věřím, že tento unikátní projekt doplní kulturní nabídku i v době, kdy budou divadla již zase otevřená,“ uvádí Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu a cestovní ruch.

Přímo na pódium divadel můžete vyrazit už dnes díky virtuální realitě. Foto: GoOut, Brejlando – Hamleti

A jak Breilando funguje? Podobně jednoduše, jako když si domů necháte přivézt jídlo. Na stránkách projektu si vyberete představení a prostřednictvím portálu GoOut objednáte zapůjčení virtuálních brýlí. Brýle s nahranou hrou vám přiveze kurýr a nechá vám je k dispozici přes noc. Následující den si je zase vyzvedne. Baterie brýlí, které je zatím možné zapůjčit jen v Praze, je nabitá na dvě hodiny provozu. Pohodlně vám tak vydrží na shlédnutí celého představení i opakované přehrání oblíbených pasáží.

Po nasazení brýlí se ocitnete přímo ve středu divadelního jeviště. Celé představení se tak bude odehrávat bezprostředně kolem vás. Prvními kusy, které si takto můžete vychutnat, jsou Hamleti Divadla na zábradlí a Perníková chaloupka divadla Minor. V budoucnu se přidají další – například Divadlo Járy Cimrmana, Divadlo na Vinohradech nebo Divadlo pod Palmovkou.

Divadelní představení jsou nahrávána na speciální kameru uprostřed jeviště. Foto: GoOut, Brejlando – Perníková chaloupka

Oblíbené inscenace jsou speciálně upraveny tak, aby diváka vtáhly do děje. V některých případech došlo k úpravám scén, světel i choreografie. Výsledkem je představení vždy ve třech dvacetiminutových úsecích doplněných dvěma pauzami. Nepřetržité sledování dění prostřednictvím brýlí by totiž mohlo být pro citlivější diváky nepříjemné. Některá divadla už také připravují speciální inscenace ušité na míru této revoluční technologii. Právě ve virtuální realitě totiž do budoucna vidí možnost, jak dostat do divadla i ty diváky, kteří by do něj osobně nezavítali.

Související články

Zaručeně zlepší den

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

Češka získala ocenění od britského premiéra. Na stoleté plachetnici sbírá plasty z oceánu

Menu pro mozek. Co jíst, aby vám to myslelo?

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …