Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Španělština je podle vědců nejpozitivnější jazyk na světě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Napadlo vás, že některé jazyky mohou být pozitivnější než jiné? Matematiky z univerzity ve Vermontu to napadlo. A rozhodli se zjistit, který z jazyků obsadí v této disciplíně pomyslné první místo.

Jak lze vůbec zjistit, do jaké míry je ten či onen jazyk pozitivní? Důkladnou analýzou slovníku jednotlivých jazyků – ne slovníku knižního, ale toho reálně používaného. Vědci v tomto případě získávali informace prostřednictvím internetových zdrojů a sbírali slova z novin a časopisů, filmů, televizních pořadů, textů písní, knih či sociálních sítí.

Tímto způsobem nasbírali 10 tisíc nejpoužívanějších slov v každém z deseti na světě nejpoužívanějších jazyků. V dalším kroku jim vždy padesátka mluvčích daného jazyka ohodnotila vybraná slova na stupnici od jedné do deseti podle jejich pozitivnosti – každému ze slov tak připadlo označení pozitivní či negativní.

Díky této práci dospěli matematici k zajímavému globálnímu zjištění (tedy alespoň v rámci zkoumaných jazyků). Ve všech případech totiž lidé inklinovali k používání pozitivních slov více než k používání těch negativních. Nejvíce pozitivních slov bylo nicméně zaznamenáno ve španělštině. Dalšími z nejpozitivnějších jazyků jsou portugalština a angličtina. Naopak nejhůř z vybrané desítky dopadla čínština.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.