Napadlo vás, že některé jazyky mohou být pozitivnější než jiné? Matematiky z univerzity ve Vermontu to napadlo. A rozhodli se zjistit, který z jazyků obsadí v této disciplíně pomyslné první místo.
Jak lze vůbec zjistit, do jaké míry je ten či onen jazyk pozitivní? Důkladnou analýzou slovníku jednotlivých jazyků – ne slovníku knižního, ale toho reálně používaného. Vědci v tomto případě získávali informace prostřednictvím internetových zdrojů a sbírali slova z novin a časopisů, filmů, televizních pořadů, textů písní, knih či sociálních sítí.
Tímto způsobem nasbírali 10 tisíc nejpoužívanějších slov v každém z deseti na světě nejpoužívanějších jazyků. V dalším kroku jim vždy padesátka mluvčích daného jazyka ohodnotila vybraná slova na stupnici od jedné do deseti podle jejich pozitivnosti – každému ze slov tak připadlo označení pozitivní či negativní.
Díky této práci dospěli matematici k zajímavému globálnímu zjištění (tedy alespoň v rámci zkoumaných jazyků). Ve všech případech totiž lidé inklinovali k používání pozitivních slov více než k používání těch negativních. Nejvíce pozitivních slov bylo nicméně zaznamenáno ve španělštině. Dalšími z nejpozitivnějších jazyků jsou portugalština a angličtina. Naopak nejhůř z vybrané desítky dopadla čínština.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…