Poptávka po kvalitních vejcích z volného chovu v Česku roste, nabídka nicméně stále pokulhává. Jednoduše nic se nevyrovná vajíčkům domácím. Jenže ne každý má pochopitelně možnost chovat slepice. Skvěle si s tím poradili v Mělníku v rámci sousedské komunity.
Na startu iniciativy stála právě touha po domácích vejcích, kterou sdílelo několik sousedů a přátel. Nikdo však neměl ideální podmínky, aby se do chovu slepic pustil, a tak mělničtí vymysleli koncept sdílené péče. Zapojilo se do něj pět zdejších rodin.
„V praxi to znamená, že my jsme pořídili slepice, dali k dispozici prostory a zajišťujeme zásobování krmivem, na které každý účastník přispívá. Dále má každá rodina určený den v týdnu, kdy má na starost krmení a další péči o slepice a zároveň má možnost sběru vajec,“ vysvětluje fungování jedna ze zapojených sousedek.
Vajíčka jsou přitom jen jedním z produktů iniciativy. Zapojení lidé oceňují možnost netradičního propojení se sousedy, sdílení společného zájmu i nenásilnou výuku ekovýchovy a dalších hodnot pro své děti. Projekt s pracovním názvem Sdílená slepice ocenila Nadace Via v rámci svého programu Dobrá sousedství.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…