Poptávka po kvalitních vejcích z volného chovu v Česku roste, nabídka nicméně stále pokulhává. Jednoduše nic se nevyrovná vajíčkům domácím. Jenže ne každý má pochopitelně možnost chovat slepice. Skvěle si s tím poradili v Mělníku v rámci sousedské komunity.
Na startu iniciativy stála právě touha po domácích vejcích, kterou sdílelo několik sousedů a přátel. Nikdo však neměl ideální podmínky, aby se do chovu slepic pustil, a tak mělničtí vymysleli koncept sdílené péče. Zapojilo se do něj pět zdejších rodin.
„V praxi to znamená, že my jsme pořídili slepice, dali k dispozici prostory a zajišťujeme zásobování krmivem, na které každý účastník přispívá. Dále má každá rodina určený den v týdnu, kdy má na starost krmení a další péči o slepice a zároveň má možnost sběru vajec,“ vysvětluje fungování jedna ze zapojených sousedek.
Vajíčka jsou přitom jen jedním z produktů iniciativy. Zapojení lidé oceňují možnost netradičního propojení se sousedy, sdílení společného zájmu i nenásilnou výuku ekovýchovy a dalších hodnot pro své děti. Projekt s pracovním názvem Sdílená slepice ocenila Nadace Via v rámci svého programu Dobrá sousedství.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…