Sousedé v Mělníku se spojili, aby společně chovali slepice

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Poptávka po kvalitních vejcích z volného chovu v Česku roste, nabídka nicméně stále pokulhává. Jednoduše nic se nevyrovná vajíčkům domácím. Jenže ne každý má pochopitelně možnost chovat slepice. Skvěle si s tím poradili v Mělníku v rámci sousedské komunity.

Na startu iniciativy stála právě touha po domácích vejcích, kterou sdílelo několik sousedů a přátel. Nikdo však neměl ideální podmínky, aby se do chovu slepic pustil, a tak mělničtí vymysleli koncept sdílené péče. Zapojilo se do něj pět zdejších rodin.

„V praxi to znamená, že my jsme pořídili slepice, dali k dispozici prostory a zajišťujeme zásobování krmivem, na které každý účastník přispívá. Dále má každá rodina určený den v týdnu, kdy má na starost krmení a další péči o slepice a zároveň má možnost sběru vajec,“ vysvětluje fungování jedna ze zapojených sousedek.

Vajíčka jsou přitom jen jedním z produktů iniciativy. Zapojení lidé oceňují možnost netradičního propojení se sousedy, sdílení společného zájmu i nenásilnou výuku ekovýchovy a dalších hodnot pro své děti. Projekt s pracovním názvem Sdílená slepice ocenila Nadace Via v rámci svého programu Dobrá sousedství.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura