Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Snímky, které potěší i náročného diváka. Začal Festival francouzského filmu

2 minuty radosti
Foto: Festival francouzského filmu

V České republice se tento týden odehrává už 24. ročník Festivalu francouzského filmu. Diváci mají možnost zhlédnout filmové novinky, ale i starší snímky. Festival nabízí filmová díla různých žánrů – od animovaných přes romantické po akční. V tomto případě skutečně platí, že si každý přijde na své.

Festival byl zahájen ve čtvrtek 18. listopadu v pražském kině Lucerna předpremiérou filmu Hlas lásky. Jedná se o hudební snímek inspirovaný životními osudy kanadské zpěvačky Céline Dion. K vidění je ve všech městech, v nichž se festival pořádá. Kromě něj najdou zájemci v programu dalších devět předpremiérových titulů.

Tento rok se festival odehrává hned v pěti českých městech – v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Uvedeno bude celkem 49 filmů během 151 projekcí. Akce končí ve středu 24. listopadu. Některé filmy jsou už vyprodané, většina chystaných projekcí má však stále volné kapacity.

Pražská část přehlídky nabídla v soutěžní sekci osm filmů, které nebyly dosud zakoupeny do české kinodistribuce a které budou soutěžit o cenu TV5MONDE. Jedná se třeba o životopisný snímek De Gaulle, Milostné historky Emmanuela Moureta nebo nejnovější film Tonyho Gatlifa Tom Medina uvedený letos v Cannes. Diváci tak mohou hlasovat o nejlepší film. Vítěz bude v případě jeho zakoupení do české kinodistribuce podpořen společností TV5MONDE.

Foto: Gabriela Brázdová

Slovo autorky článku:

Na festival jsem zavítala až o víkendu. Vybrala jsem si vyprodaný film Příslib úsvitu z roku 2017. Jedná se o životopisný snímek slavného francouzského spisovatele Romaina Garyho. Film mě hluboce zasáhl, jelikož měl všechno, co jsem očekávala. Vyvolal ve mě řadu emocí – pobavení i dojetí. Excelovala v něm herečka Charlotte Gainsbourg, na kterou je tento festivalový ročník zaměřen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmír už nikdy nebude jako dřív. Vědci přišli s přelomovým objevem

Mini domečky fascinují malé i velké. Česká Kamenice jich má celý park

Víčka od pitíček jako stavebnice. Česká firma přišla s originálním nápadem

Kočky milují své majitele. Nový výzkum potvrdil důležitost páníčka v jejich životech

Inspirativní rozhovor

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Přečtěte si rozhovor s Alžbětou Blaškovou, zakladatelkou Útulku Tibet, která si vysloužila ocenění Laskavec 2021.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…