Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Snímky, které potěší i náročného diváka. Začal Festival francouzského filmu

2 minuty radosti
Foto: Festival francouzského filmu

V České republice se tento týden odehrává už 24. ročník Festivalu francouzského filmu. Diváci mají možnost zhlédnout filmové novinky, ale i starší snímky. Festival nabízí filmová díla různých žánrů – od animovaných přes romantické po akční. V tomto případě skutečně platí, že si každý přijde na své.

Festival byl zahájen ve čtvrtek 18. listopadu v pražském kině Lucerna předpremiérou filmu Hlas lásky. Jedná se o hudební snímek inspirovaný životními osudy kanadské zpěvačky Céline Dion. K vidění je ve všech městech, v nichž se festival pořádá. Kromě něj najdou zájemci v programu dalších devět předpremiérových titulů.

Tento rok se festival odehrává hned v pěti českých městech – v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Uvedeno bude celkem 49 filmů během 151 projekcí. Akce končí ve středu 24. listopadu. Některé filmy jsou už vyprodané, většina chystaných projekcí má však stále volné kapacity.

Pražská část přehlídky nabídla v soutěžní sekci osm filmů, které nebyly dosud zakoupeny do české kinodistribuce a které budou soutěžit o cenu TV5MONDE. Jedná se třeba o životopisný snímek De Gaulle, Milostné historky Emmanuela Moureta nebo nejnovější film Tonyho Gatlifa Tom Medina uvedený letos v Cannes. Diváci tak mohou hlasovat o nejlepší film. Vítěz bude v případě jeho zakoupení do české kinodistribuce podpořen společností TV5MONDE.

Foto: Gabriela Brázdová

Slovo autorky článku:

Na festival jsem zavítala až o víkendu. Vybrala jsem si vyprodaný film Příslib úsvitu z roku 2017. Jedná se o životopisný snímek slavného francouzského spisovatele Romaina Garyho. Film mě hluboce zasáhl, jelikož měl všechno, co jsem očekávala. Vyvolal ve mě řadu emocí – pobavení i dojetí. Excelovala v něm herečka Charlotte Gainsbourg, na kterou je tento festivalový ročník zaměřen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…