Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovenská kavárna pomáhá ženám, které v zemi našly bezpečí, ale nedaří se jim najít stálou práci

Foto: Mareena

Kavárna, ve které ochutnáte somálský, íránský i afghánský čaj nebo kávu připravenou v džezvě, se nachází v Bratislavě. Neobyčejný není jen nápojový lístek a nabídka dezertů ze všech koutů světa, ale také příběhy žen, které v ní našly zaměstnání a na Slovensku nový domov.

S myšlenkou založit sociální kavárnu, ve které budou pracovat ženy s mezinárodní ochranou a cizinky, přišlo občanské sdružení Mareena, které pomáhá uprchlíkům a cizincům na Slovensku s integrací do společnosti. Pracovníci sdružení při práci s lidmi donucenými odejít ze svých domovů kvůli válce nebo pronásledování vnímali ztížený přístup na trh práce, který tito lidé z různých důvodů zažívají. Rozhodli se proto v rámci hledání systematického a efektivního řešení vyzkoušet provoz sociálního podniku.

Kavárna nabízí dobroty ze všech koutů světa. Foto: Mareena

Dosud se nám v Mareena café podařilo zaměstnat 8 žen pocházejících ze Somálska, Afghánistánu, Íránu, Kamerunu či Ukrajiny. Práce v kavárně jim pomáhá nejen v ekonomické oblasti, ale zlepšuje také jejich komunikační dovednosti v slovenštině a pomáhá jim rozvíjet jejich potenciál. Toto vše zásadním způsobem přispívá k jejich začleněnosti do společnosti,“ říká ředitelka Mareeny Michaela Pobudová.

Kavárna vedle zaměstnání žen přináší také více porozumění do slovenské společnosti. Návštěvníci se při kávě, čaji nebo dezertu mohou seznámit s lidmi a kulturami, na které by jinak jen těžko narazili. Prozatím podnik fungoval v pronajatých prostorech Café Propeller díky pomoci bratislavské městské části Staré Mesto. Mareena chce v myšlence sociální kavárny pokračovat i nadále, proto spustila crowdfundingovou kampaň na Startlabu. Vybrané prostředky plánuje použít především k nákupu vybavení kavárny. Pokud by se vybralo více prostředků, budou použity na jazykovou přípravu a zaškolení žen v kavárně. Zatím dárci nápad podpořili 4 450 eury (v přepočtu více než 110 000 korun).

Na přesun do vlastních prostor vybírá organizace Mareena peníze v crowdfundingové kampani. Foto: Mareena

Zdroj: Mareena, Startlab

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…