Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovenská kavárna pomáhá ženám, které v zemi našly bezpečí, ale nedaří se jim najít stálou práci

Foto: Mareena

Kavárna, ve které ochutnáte somálský, íránský i afghánský čaj nebo kávu připravenou v džezvě, se nachází v Bratislavě. Neobyčejný není jen nápojový lístek a nabídka dezertů ze všech koutů světa, ale také příběhy žen, které v ní našly zaměstnání a na Slovensku nový domov.

S myšlenkou založit sociální kavárnu, ve které budou pracovat ženy s mezinárodní ochranou a cizinky, přišlo občanské sdružení Mareena, které pomáhá uprchlíkům a cizincům na Slovensku s integrací do společnosti. Pracovníci sdružení při práci s lidmi donucenými odejít ze svých domovů kvůli válce nebo pronásledování vnímali ztížený přístup na trh práce, který tito lidé z různých důvodů zažívají. Rozhodli se proto v rámci hledání systematického a efektivního řešení vyzkoušet provoz sociálního podniku.

Kavárna nabízí dobroty ze všech koutů světa. Foto: Mareena

Dosud se nám v Mareena café podařilo zaměstnat 8 žen pocházejících ze Somálska, Afghánistánu, Íránu, Kamerunu či Ukrajiny. Práce v kavárně jim pomáhá nejen v ekonomické oblasti, ale zlepšuje také jejich komunikační dovednosti v slovenštině a pomáhá jim rozvíjet jejich potenciál. Toto vše zásadním způsobem přispívá k jejich začleněnosti do společnosti,“ říká ředitelka Mareeny Michaela Pobudová.

Kavárna vedle zaměstnání žen přináší také více porozumění do slovenské společnosti. Návštěvníci se při kávě, čaji nebo dezertu mohou seznámit s lidmi a kulturami, na které by jinak jen těžko narazili. Prozatím podnik fungoval v pronajatých prostorech Café Propeller díky pomoci bratislavské městské části Staré Mesto. Mareena chce v myšlence sociální kavárny pokračovat i nadále, proto spustila crowdfundingovou kampaň na Startlabu. Vybrané prostředky plánuje použít především k nákupu vybavení kavárny. Pokud by se vybralo více prostředků, budou použity na jazykovou přípravu a zaškolení žen v kavárně. Zatím dárci nápad podpořili 4 450 eury (v přepočtu více než 110 000 korun).

Na přesun do vlastních prostor vybírá organizace Mareena peníze v crowdfundingové kampani. Foto: Mareena

Zdroj: Mareena, Startlab

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…