Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rybova Česká mše vánoční zazněla letos i v Texasu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Jakub Jan Ryba složil Českou mši vánoční už koncem osmnáctého století. Přesto je skladba stále populární a pro řadu Čechů jde o neodmyslitelnou součást Vánoc. Letos se představila i v americkém Texasu.

Hudební fakulta univerzity v texaském Dentonu ji letos přidala do svého repertoáru. A to dokonce v češtině. Nešlo rozhodně o snadný úkol, zpěvákům daly zabrat hlavně náročné české hlásky jako ř nebo š. I proto univerzita studenty vyslala na intenzivní desetidenní jazykové školení přímo do Česka.

Až na komplikace s výslovností byli zpěváci ze skladby nadšení. Podobné emoce vyvolala i u publika. Úvodní listopadový koncert byl součástí festivalu české hudby, mše v následujících týdnech zazněla v Texasu ještě osmkrát, a to na různých místech.

„V Texasu žije mnoho potomků českých imigrantů. Texaští Češi, většinou farmáři, si zachovali folklór a venkovské tradice, ale ztratili kontakt s českou kulturou a klasickou hudbou. Krajané dodnes zbožňují dechovku. Tu jim v rámci našich akcí také nabízíme. Ale zároveň se snažíme přivézt třeba smyčcové kvarteto nebo méně známé skladatele,“ řekl pro Český rozhlas profesor hudební fakulty a iniciátor celé akce Thomas Sovík. On sám je také potomkem českých krajanů.

Zdroj: rozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Albánie sází na ekologický turismus, láká na jedinečnou přírodu

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…