Obliba sdílených kol a koloběžek ve městech roste a s ní i riziko srážek či úrazů. Olomouc, Ostrava a Liberec proto spouští osvětové kampaně, které zábavnou formou vyzývají uživatele těchto vozítek k obezřetnosti a dodržování pravidel silničního provozu.
Využívat cyklostezky, řídit se značkami a nejezdit po chodníku. Desatero jízdy na kole a koloběžce s názvem Dávej Bacha upozorňuje na základní pravidla bezpečné jízdy po Ostravě. Kromě aplikace pro používání sdílených dopravních prostředků bude desatero k vidění také na stojanech, kolech a koloběžkách. Město navíc ve spolupráci s ostravskými herci připravilo zábavně-edukační video.
Upozornit na pravidla správné jízdy a předejít největším prohřeškům, kterých se lidé při využívání sdílených kol a koloběžek dopouští, se snaží také Olomouc. I zde vsadili na patero správné jízdy, informační plakáty a osvětová videa. „Chceme zdůraznit pravidla, která mají provozovatelé i uživatelé v Olomouci dodržovat. Tak, aby služba sdílené mobility fungovala, bylo co nejméně konfliktních situací, špatně zaparkovaných koloběžek a nehod,“ vysvětlil olomoucký zastupitel Matouš Pelikán.
Osvětovou kampaň spustil také Liberec, který se společně s oddělením Ministerstva dopravy BESIP a Týmem silniční bezpečnosti zaměřuje na elektrické koloběžky. „Při jízdě na elektrokoloběžce je velmi důležitá ochranná přilba. Elektrokoloběžka se pohybuje vlastní silou a může dosáhnout rychlosti až 25 kilometrů v hodině,“ upozornili tvůrci kampaně.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…