Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Řiď s(e) rozumem a Dávej Bacha! Česká města radí, jak jezdit bezpečně na sdílených kolech

Foto: se svolením Magistrátu města Olomouce

Obliba sdílených kol a koloběžek ve městech roste a s ní i riziko srážek či úrazů. Olomouc, Ostrava a Liberec proto spouští osvětové kampaně, které zábavnou formou vyzývají uživatele těchto vozítek k obezřetnosti a dodržování pravidel silničního provozu.

Využívat cyklostezky, řídit se značkami a nejezdit po chodníku. Desatero jízdy na kole a koloběžce s názvem Dávej Bacha upozorňuje na základní pravidla bezpečné jízdy po Ostravě. Kromě aplikace pro používání sdílených dopravních prostředků bude desatero k vidění také na stojanech, kolech a koloběžkách. Město navíc ve spolupráci s ostravskými herci připravilo zábavně-edukační video.  

Upozornit na pravidla správné jízdy a předejít největším prohřeškům, kterých se lidé při využívání sdílených kol a koloběžek dopouští, se snaží také Olomouc. I zde vsadili na patero správné jízdy, informační plakáty a osvětová videa. „Chceme zdůraznit pravidla, která mají provozovatelé i uživatelé v Olomouci dodržovat. Tak, aby služba sdílené mobility fungovala, bylo co nejméně konfliktních situací, špatně zaparkovaných koloběžek a nehod,“ vysvětlil olomoucký zastupitel Matouš Pelikán.

Osvětovou kampaň spustil také Liberec, který se společně s oddělením Ministerstva dopravy BESIP a Týmem silniční bezpečnosti zaměřuje na elektrické koloběžky. „Při jízdě na elektrokoloběžce je velmi důležitá ochranná přilba. Elektrokoloběžka se pohybuje vlastní silou a může dosáhnout rychlosti až 25 kilometrů v hodině,“ upozornili tvůrci kampaně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…