Jednou z nepřehlédnutelných dominant hamburské čtvrti Sankt Pauli je zhruba čtyřicet metrů vysoká protiletecká věž z masivního betonu, ve které se při náletech skrývalo často i přes dvacet tisíc lidí, a ze které protivzdušná obrana ostřelovala spojenecká letadla. Monstrózní relikt druhé světové války by se teď měl proměnit v zelenou oázu s trávníkem a stromy.
Projekt počítá s dvacetimetrovou nástavbou, čímž výška objektu vzroste na takřka šedesát metrů. Kromě nástavby je projektována i vycházková rampa, která se jako spirála povine kolem fasády a přímo propojí prostor ulice s parkem na střeše bunkru. Tobias Boeing ze sdružení Hilldegarden, které se věnuje parkovému a kulturnímu využití věže, vizi zeleného bunkru přirovnává k populárnímu newyorskému parku High Line. Součástí nově budovaného areálu bude mimo jiné sportovní hala, hotelové pokoje či restaurace.
Zkušenosti s proměnou protileteckých věží již Hamburk má. Ve čtvrti Wilhelmsburg město v roce 2013 dokončilo přestavbu podobně vysoké věže na energetický bunkr, který je osazen solárními panely a tepelným výměníkem. Zařízení je schopno zásobovat tři tisíce domácností teplem a tisícovku elektrickou energií. Na střeše je navíc kavárna, ze které je výhled přes labský přístav na centrum města.
Zdroj: ČTK
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…