Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Protidrogový vlak Revolution Train vyrazil napříč Českem, ukazuje dětem závislost

4 minuty radosti
Foto: Revolution train

V dubnu odstartoval další ročník výjezdu protidrogového vlaku Revolution Train. V něm mohou žáci základních a středních škol i veřejnost poznat vlivy drog a to pomocí zapojení všech smyslů. V současnosti je tato multimediální vlaková souprava na Slovensku, do Česka se vrací příští týden, kde bude ve své cestě pokračovat až do konce června.

Za den může vlaková souprava přijmout až 500 lidí, kteří se postupně projdou šesti vagóny s interaktivními místnostmi, kde poznají příčinu, průběh i důsledky drogové závislosti. Během prohlídky vlaku zapojí návštěvníci pomocí 5D technologie všechny smysly a prožívají příběh mladého narkomana, který kvůli závislosti na pervitinu umírá.

Zakladatel projektu Pavel Tůma ukazuje dětem riziková prostředí, mezi ně patří i diskotéky a bary. Foto: Revolution train

Příběh je podle skutečných událostí, které se odehrály před více než dvaceti lety. Jednalo se o blízkého kamaráda zakladatele projektu Pavla Tůmy. Příběh se jako film postupně promítá na plátno. To se pak zvedne a návštěvníci si projdou bar na diskotéce, automobilovou nehodu, drogové doupě a nakonec také policejní výslechovou místnost či léčebnu. Každá místnost zapojuje kromě zraku a sluchu také čich, místa se liší také teplotně.

Pro širokou veřejnost je vlak určen až odpoledne, dopoledne jej navštěvují žáci. Ti si vlak procházejí ve skupinkách s lektorem, který s nimi problematiku probírá. Jedna prohlídka vlaku trvá 100 minut. Zároveň vyplňují anonymní dotazníky, kterými tak poskytují data průzkumu o užívání drog v jednotlivých městech i školách. S daty mohou pracovat také pedagogové či výchovní poradci.

Návštěvníci jsou také svědky autonehody, kterou užívání drog může zapříčinit. Foto: Revolution Train

Prohlídka vlaku je však jen částí projektu. Na program navazuje také diskuze žáků s policisty, své dojmy mohou vyjádřit i písemně nebo výtvarně. Několik měsíců po vlakové akci přijíždí do školy lektor, který s žáky příběh znovu probírá a odkazuje na něj. Novinkou je i hra Policejní pátračka, která na prohlídku vlaku navazuje. Děti pomocí aplikace hledají drogového dealera.

Za zvlášť důležité považuji, že do tohoto zážitkového interaktivního systému prevence je zapojena i opomíjená skupina rodičů. Je třeba také ocenit, že jde o prevenci primární, na kterou je vyčleněno nesrovnatelně méně státních prostředků, než na prevenci sekundární, kdy již stojíme u stolu s rozlitým mlékem,“ říká fyzioterapeut Pavel Kolář. Na primární prevenci jdou pouze 4 procenta z celkových výdajů protidrogové politiky.

Návštěvníci poznávají různá prostředí spojená s užíváním drog. Foto: Revolution Train

Turné Revolution Train letos začalo v dubnu v pražských Dejvicích, kde má základnu během celého roku. Během jednoho měsíce navštívilo čtrnáct měst, mezi nimi například Olomouc, Havířov nebo Český Těšín. V květnu a červnu se podívá na Slovensko do Čadce či Trenčína a poté zastaví kromě Ostravy a Brna také ve Zlíně, Znojmě, Plzni nebo Aši. Některá města navštěvuje vlak pravidelně, například v Prostějově byl letos posedmé a ve Valašském Meziříčí potřetí.

S projektem slavíme úspěchy v Německu, kde se program stává pevnou součástí lokální prevence,“ říká zakladatel projektu Pavel Tůma. Kromě Německa a Slovenska byl vlak také v Polsku. Od roku 2015 jej navštívilo přes 250 tisíc lidí. Délka celé soupravy je 165 metrů a váží 300 tun.

Revolution Train provozuje nezisková organizace Nadační fond NOVÉ ČESKO a projekt podporuje Národní protidrogová centrála (NPC), Policie ČR i Ministerstvo vnitra. „Projekt nabízí poutavou a pro mladé lidi atraktivní formou zamyšlení nad reálným příběhem a jeho souvislostmi,“ říká ředitel NPC plk. Jakub Frydrych. Revolution Train získal za jeden ze svých projektů v roce 2019 v národním kole Evropskou cenu prevence kriminality.

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…