Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Protéza sluší i zvířecím kamarádům. Mladému čápovi usnadňuje život

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Protézy a různé další vymoženosti už nejsou jen výsadou člověka, použít se dají i u zvířat. Na vlastní nohu se o tom přesvědčilo mládě čápa z Chebu, které přišlo o jednu z dolních končetin. Díky protéze z 3D tiskárny už vesele hopká se svými přáteli.

Čapí mládě se dostalo do Záchranné stanice živočichů Soos nedaleko Františkových Lázní poté, co je zabrala webkamera namířená na jeden z komínů v Chebu. Tehdy si sledující všimli úrazu a zkontaktovali záchrannou stanici. Mládě si vzal na starost veterinář Michal Houtke, který také přišel s nápadem na výrobu protézy. Malý čáp se tak stal prvním zvířecím pacientem v Česku, který obdržel protézu vytištěnou pomocí metody 3D tisku. Navrhl a vyrobil ji pro něj sedmnáctiletý student Matyáš Michl. Ten svůj výtvor stále zdokonaluje.

Důkazem budiž fakt, že dnes čáp nosí už třetí verzi protézy. U první verze byl problém s odíráním pahýlu nohy a s příchytnými pásky, které si čáp sundával. Druhá protéza zase začala být rostoucímu čápovi malá. Ovšem ani u třetího modelu práce nekončí. „Třetí protéza, nejnovější model, je o něco zkrácená, protože se čápovi začaly v místě dělat otlaky.  Má kolenní kloub, díky kterému se protéza neprotáčí,“ popsal student Michl pro Novinky. Ani tím však jeho práce nekončí. Mladík totiž připravuje i čtvrtou verzi náhradní končetiny, kterou by měl doplňovat i umělý kotník pro lepší chůzi. Necháme se překvapit, co všechno ještě vymyslí.

Zdroj: Novinky

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…