Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Ježíškova vnoučata opět rozradostní tisíce seniorů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Unsplash, Pexels

Ježíškova vnoučata. Sousloví, které ještě před pár lety mnoho neznamenalo a dnes ho zná snad každý Čech. Projekt, který před Vánocemi plní přání lidem z domů pro seniory, bude rozdávat radost i letos.

Myšlenka se zrodila na podzim roku 2016 v hlavě novinářky Olgy Štrejbarové. Prvotní ročník byl ještě poměrně komorní, i tak ale pomohl splnit šest stovek přání. To o rok později už byla Ježíškova vnoučata hitem republiky a Češi seniorům prostřednictvím projektu pořídili přes 13 tisíc dárků a k tomu splnili přes tisícovku nehmotných přání, jako byla cesta do zahraničí, setkání se známou osobností nebo adrenalinový zážitek.

Nyní už jsou Ježíškova vnoučata jakousi nedílnou součástí českého adventu. Málokdo by ve svém úzkém okolí nenašel člověka, který se do projektu už zapojil. Já našla mimo jiné kamarádku Alenu, která vzpomíná: „Loni mi psala kamarádka, že se s partou snaží koupit nové kolečkové křeslo a mě ten nápad zaujal. Každý přispěl, kolik bylo v jeho možnostech, a po týdnu jsme dali částku dohromady. Stačí vlastně tak málo a dokážeme velké věci. Byl to skvělý pocit.“

Není přitom třeba pro pomoc sahat hluboko do kapsy. Řada přání je velmi skromných, sedmdesátiletý Ladislav si letos například přeje kapra se salátem s prostým odůvodněním: „Kapr mi na Vánoce připomíná mou rodinu, tradice u štědrovečerního stolu.“ Jeho přání je jedním ze zhruba čtrnácti tisíc, které jsou aktuálně na webu projektu zveřejněny. Další budou ale ještě přibývat. Ježíškovým vnoučetem se tak letos opět může stát mnoho z nás. Přidáte se?

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.