Projekt Ježíškova vnoučata opět rozradostní tisíce seniorů

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Unsplash, Pexels

Ježíškova vnoučata. Sousloví, které ještě před pár lety mnoho neznamenalo a dnes ho zná snad každý Čech. Projekt, který před Vánocemi plní přání lidem z domů pro seniory, bude rozdávat radost i letos.

Myšlenka se zrodila na podzim roku 2016 v hlavě novinářky Olgy Štrejbarové. Prvotní ročník byl ještě poměrně komorní, i tak ale pomohl splnit šest stovek přání. To o rok později už byla Ježíškova vnoučata hitem republiky a Češi seniorům prostřednictvím projektu pořídili přes 13 tisíc dárků a k tomu splnili přes tisícovku nehmotných přání, jako byla cesta do zahraničí, setkání se známou osobností nebo adrenalinový zážitek.

Nyní už jsou Ježíškova vnoučata jakousi nedílnou součástí českého adventu. Málokdo by ve svém úzkém okolí nenašel člověka, který se do projektu už zapojil. Já našla mimo jiné kamarádku Alenu, která vzpomíná: „Loni mi psala kamarádka, že se s partou snaží koupit nové kolečkové křeslo a mě ten nápad zaujal. Každý přispěl, kolik bylo v jeho možnostech, a po týdnu jsme dali částku dohromady. Stačí vlastně tak málo a dokážeme velké věci. Byl to skvělý pocit.“

Není přitom třeba pro pomoc sahat hluboko do kapsy. Řada přání je velmi skromných, sedmdesátiletý Ladislav si letos například přeje kapra se salátem s prostým odůvodněním: „Kapr mi na Vánoce připomíná mou rodinu, tradice u štědrovečerního stolu.“ Jeho přání je jedním ze zhruba čtrnácti tisíc, které jsou aktuálně na webu projektu zveřejněny. Další budou ale ještě přibývat. Ježíškovým vnoučetem se tak letos opět může stát mnoho z nás. Přidáte se?

Související články

Zaručeně zlepší den

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Z rostoucí obliby kompostování se radují nejen žížaly. Na náš život má zásadní vliv

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura