Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč sportovat v zimě? Chladné počasí má celou řadu benefitů, včetně rychlejšího spalování tuků

Ilustrační foto: Freepik

Spousta z nás by nejraději přečkala zimu v teple domova. Zimní sporty nás však mohou ochránit před nemocemi i špatnou náladou, a dokonce díky nim snáze shodíme povánoční kila navíc. Venkovní sport v nízkých teplotách má totiž podle vědeckých studií celou řadu příznivých účinků na naše tělo.

Spalování kalorií

Nízké teploty aktivují takzvané hnědé tuky, které mají na starost tepelnou regulaci těla. Teplo se tvoří pomocí spalování energie, a v zimním období je tak náš energetický výdej vyšší než při letních sportech. Snáze tak spálíme přebytečné kalorie a z dlouhodobého hlediska dosáhneme přeměny skladby tukové tkáně, díky které nastartujeme svůj metabolismus.

Ilustrační foto: Pexels

Zdravotní benefity

Zrychlení metabolismu může pomoci lidem trpícím cukrovkou či jinými poruchami energetické přeměny. „Na náš metabolismus má příznivý vliv například sport v horském prostředí, kde můžeme těžit z vyšší nadmořské výšky a čistšího vzduchu. Pozitivní účinky mají také aktivity spojené s vyššími nároky na dýchací a kardiovaskulární soustavu – například běžecké lyžování,“ vysvětlil vedoucí oddělení metodiky a marketingu v České asociaci Sport pro všechny, z.s. Vít Hanáček.

Aktivity v chladném počasí také zvyšují naši obranyschopnost. „Pokud je organismus progresívně vystavovaný stresu (pohyb, prostředí, diskomfort), tak dochází k postupné adaptaci a zároveň zlepšování odpovědi organismu na daný podnět. Jednoduše řečeno, tím, že budeme sportovat v chladu, si zlepšujeme imunitu,“ uvedl kondiční trenér Rudolf Rondzik.

Ilustrační foto: Pexels

Mozek a psychika

V chladném počasí je výkonnější naše pracovní paměť a náš mozek má přístup k většímu množství glukózy, kterou potřebujeme pro jeho správné fungování. „Vlivem vyplavování endorfinů je navíc sportovní aktivita v zimním období dobrým nástrojem, jak předejít zimním úzkostem a depresím,“ dodala Lucie Chocholová z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity.

Zdroj: Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Mindbodygreen.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…