Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč sportovat v zimě? Chladné počasí má celou řadu benefitů, včetně rychlejšího spalování tuků

Ilustrační foto: Freepik

Spousta z nás by nejraději přečkala zimu v teple domova. Zimní sporty nás však mohou ochránit před nemocemi i špatnou náladou, a dokonce díky nim snáze shodíme povánoční kila navíc. Venkovní sport v nízkých teplotách má totiž podle vědeckých studií celou řadu příznivých účinků na naše tělo.

Spalování kalorií

Nízké teploty aktivují takzvané hnědé tuky, které mají na starost tepelnou regulaci těla. Teplo se tvoří pomocí spalování energie, a v zimním období je tak náš energetický výdej vyšší než při letních sportech. Snáze tak spálíme přebytečné kalorie a z dlouhodobého hlediska dosáhneme přeměny skladby tukové tkáně, díky které nastartujeme svůj metabolismus.

Ilustrační foto: Pexels

Zdravotní benefity

Zrychlení metabolismu může pomoci lidem trpícím cukrovkou či jinými poruchami energetické přeměny. „Na náš metabolismus má příznivý vliv například sport v horském prostředí, kde můžeme těžit z vyšší nadmořské výšky a čistšího vzduchu. Pozitivní účinky mají také aktivity spojené s vyššími nároky na dýchací a kardiovaskulární soustavu – například běžecké lyžování,“ vysvětlil vedoucí oddělení metodiky a marketingu v České asociaci Sport pro všechny, z.s. Vít Hanáček.

Aktivity v chladném počasí také zvyšují naši obranyschopnost. „Pokud je organismus progresívně vystavovaný stresu (pohyb, prostředí, diskomfort), tak dochází k postupné adaptaci a zároveň zlepšování odpovědi organismu na daný podnět. Jednoduše řečeno, tím, že budeme sportovat v chladu, si zlepšujeme imunitu,“ uvedl kondiční trenér Rudolf Rondzik.

Ilustrační foto: Pexels

Mozek a psychika

V chladném počasí je výkonnější naše pracovní paměť a náš mozek má přístup k většímu množství glukózy, kterou potřebujeme pro jeho správné fungování. „Vlivem vyplavování endorfinů je navíc sportovní aktivita v zimním období dobrým nástrojem, jak předejít zimním úzkostem a depresím,“ dodala Lucie Chocholová z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity.

Zdroj: Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Mindbodygreen.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…