Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příroda ukazuje další světlou stránku pandemie. Do Hong Kongu se vracejí vzácní delfíni

Zdroj ilustrační fotografie: Flickr

Vody kolem Hong Kongu se znovu hemží ohroženými indočínskými delfíny. Ti se oblasti za normálních okolností vyhýbají kvůli frekventované trajektové dopravě. Od března, kdy byla linka kvůli pandemii přerušena, se však populace takzvaných hongkongských růžových delfínů zvětšila o 30 procent.

V loňském roce žilo v oblasti zhruba 50 jedinců. Ztišení lodní dopravy dalo druhu prostor pro návrat do domovských vod a mořským biologům vzácnou příležitost prozkoumat život růžových delfínů zblízka. Výzkum ukázal, že se novým podmínkám přizpůsobují nečekaně rychle. Tato skutečnost dává vědcům naději, že se populaci delfínů i po skončení pandemie podaří obnovit.

Nejvýznamnějším ohrožujícím faktorem zůstává vysokorychlostní lodní doprava v deltě Perlové řeky mezi městy Hong Kong a Macau. Podle mořské bioložky z Univerzity St. Andrews Lindsay Porter by měla vláda přijmout odpovídající opatření. „Pokud bychom měli k dispozici komplexnější plán na efektivní ochranu delfínů, byli bychom v krátkém čase schopni jejich úbytek zvrátit,“ uvedla pro agenturu Reuters Lindsay Porter.

Zdroj: Reuters

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…