Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská rada schválila lepší zveřejňování smluv

Rada hlavního města Prahy na svém zasedání minulý týden schválila východiska zveřejňování smluv v Praze. S návrhem, který se snaží o zlepšení procesu zveřejňování smluv v Praze, přišla Pirátská strana.

Zveřejňování smluv se bude týkat městských organizací a společností s majetkovým podílem v Praze. Návrh se týká několika bodů. Kupříkladu smlouvy s plněním nad jeden milion korun by měly být dohledatelné v úplném znění, aby bylo snadno zjistitelné, co smlouva aktuálně stanovuje. Navíc pro snadnou analýzu a jednodušší vyhledávání budou smlouvy zveřejněny v upravitelných formátech, tedy například v dokumentu MS Word.

„Považuji to za vstřícné gesto rady. Doufám, že se úřadu podaří splnit zadání a Praha začne co nejdříve smlouvy zveřejňovat lépe,“ řekl k tématu zastupitel Pirátů Adam Zábranský. Politici si od změny slibují lepší dostupnost informací, transparentnost zakázek a větší hospodaření s penězi.

„Zatímco na celostátní úrovni se zákon o registru smluv dlouhodobě odkládá a zdržuje, v Praze usilujeme o jeho co nejrychlejší zprovoznění. Díky přijatému usnesení Rady je otevřená cesta ke zveřejňování smluv uzavřených nejen magistrátem, ale i městskými firmami, které hospodaří s miliardami korun,” doplnil předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek.

V České republice vznikl na podporu zveřejňování smluv a transparentnosti ve veřejných záležitostech projekt Rekonstrukce státu. Autoři komentují především cestu Zákona o registru smluv, podle něhož musí být všechny smlouvy veřejných institucí zveřejněny na internetu, jinak neplatí. Zákon v současné době projednává poslanecká sněmovna.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…