Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská rada schválila lepší zveřejňování smluv

Rada hlavního města Prahy na svém zasedání minulý týden schválila východiska zveřejňování smluv v Praze. S návrhem, který se snaží o zlepšení procesu zveřejňování smluv v Praze, přišla Pirátská strana.

Zveřejňování smluv se bude týkat městských organizací a společností s majetkovým podílem v Praze. Návrh se týká několika bodů. Kupříkladu smlouvy s plněním nad jeden milion korun by měly být dohledatelné v úplném znění, aby bylo snadno zjistitelné, co smlouva aktuálně stanovuje. Navíc pro snadnou analýzu a jednodušší vyhledávání budou smlouvy zveřejněny v upravitelných formátech, tedy například v dokumentu MS Word.

„Považuji to za vstřícné gesto rady. Doufám, že se úřadu podaří splnit zadání a Praha začne co nejdříve smlouvy zveřejňovat lépe,“ řekl k tématu zastupitel Pirátů Adam Zábranský. Politici si od změny slibují lepší dostupnost informací, transparentnost zakázek a větší hospodaření s penězi.

„Zatímco na celostátní úrovni se zákon o registru smluv dlouhodobě odkládá a zdržuje, v Praze usilujeme o jeho co nejrychlejší zprovoznění. Díky přijatému usnesení Rady je otevřená cesta ke zveřejňování smluv uzavřených nejen magistrátem, ale i městskými firmami, které hospodaří s miliardami korun,” doplnil předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek.

V České republice vznikl na podporu zveřejňování smluv a transparentnosti ve veřejných záležitostech projekt Rekonstrukce státu. Autoři komentují především cestu Zákona o registru smluv, podle něhož musí být všechny smlouvy veřejných institucí zveřejněny na internetu, jinak neplatí. Zákon v současné době projednává poslanecká sněmovna.

Související články

Pražští radní rozhodli zveřejňovat data o dopravě

Společnost

Praha spouští aplikaci CityVizor. Každý bude moci nahlížet do hospodaření města

Byznys

Ztráty Obecního domu v Praze vystřídaly zisky

V slideru

Turisty bude lákat k návštěvě Prahy potisk na letadlech Českých aerolinií

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.