Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská MHD oslavila 140 let a cestu od koněspřežné tramvaje k metru

Pražská MHD oslavila 140 let od svého vzniku. Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Stovky dopravních prostředků a desítky kilometrů tratí přibyly v hlavním městě České republiky od založení tamní městské hromadné dopravy. Nedávno pražský dopravní podnik oslavil 140 let od svého vzniku a nachystal svým pasažérům bohatý doprovodný program. Organizátoři se zaměřili především na představení dlouhé cesty, kterou hromadná doprava v Praze za 140 let urazila.

Základ městské hromadné dopravy v Praze byl položen v září roku 1875, když cestující začala pravidelně vozit otevřená koněspřežná tramvaj. Tato historická tramvaj jezdila po kolejích celých devatenáct kilometrů, přičemž pod dnešní tramvajovou síť spadá skoro 143 kilometrů trati. Velké změny zaznamenala pražská hromadná doprava také v oblasti autobusové přepravy. Zatímco v roce 1908 mohli lidé po Praze cestovat dvěma autobusy, dnes jich mají k dispozici rovnou skoro dvanáct set.

S tím souvisí i počet cestujících, kteří denně autobusy, tramvaje a metro využívají. Jen metrem se minulý rok v Praze svezlo asi 450 milionů lidí, přičemž hromadnou dopravou obecně 8,095 milionu cestujících. „Není pochyb o tom, že městská hromadná doprava je v současnosti tím nejdůležitějším způsobem dopravy Pražanů. Svou kvalitou a hustotou navíc patří k nejlepším systémům MHD na světě,“ uzavřel náměstek primátorky a radní pro dopravu hlavního města Prahy Petr Dolínek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.