Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha je evropským městem lesa. Vítězství v soutěži oslaví dalšími výsadbami

Ilustrační foto: Pixabay

Milion vysazených stromů za osm let. Závazek, který si zastupitelé Prahy dali v roce 2018, se zatím daří plnit – Pražané už v rámci iniciativy Zastromuj Prahu zasadili 370 tisíc stromů. Také díky tomu Praha získala ocenění European Forest City Award 2021, a stala se tak letošním Evropským městem lesa. „Ceny si velmi vážím. Potvrzuje, že jdeme správnou cestou,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Stromy ve městě mají nezastupitelnou roli zejména pro adaptaci města na změnu klimatu. V místě, kde rostou, vytváří pohodovější mikroklima jednak poskytováním stínu, který snižuje pocitovou teplotu, dále pomocí odpařování vody, čímž ochlazují okolí jako přirozená klimatizace, ale i čištěním ovzduší od znečišťujících látek. Lesy a parky tak hrají nenahraditelnou roli i v každodenním životě Pražanů,“ uvedl pražský zastupitel Petr Hlubuček.

Praha získala ocenění European Forest City Award 2021. Foto: se svolením Magistrátu hlavního města Prahy

Cenu již osm let uděluje Evropský lesnický institut (EFI) evropským městům, která se prokazatelně zasloužila o údržbu a rozšiřování svého lesního fondu a péči o životní prostředí. Mezi hodnoticími kritérii nechybí ani aspekt lesnického výzkumu a vzdělávání – porota tak náležitě ocenila i práci Lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity. „Fakulta se v tomto regionu stala magnetem pro mezinárodní talenty. Koordinovali také jednu z našich nejdůležitějších studií o problému kůrovce,“ dodal ředitel EFI Marc Palahí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Včely vytváří mentální mapy, aby nalezly cestu domů

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Snížení používání sociálních médií zlepšuje vnímání vlastního těla u mladých lidí

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…