Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

„Poznej českou zemi a sám sebe.“ Vznikla nová poutní cesta spojující Blaník a Říp

Ilustrační foto: Pixabay

Poznej českou zemi a sám sebe. Tak zní motto nově vzniklé poutní cesty, která spojuje Blaník a Říp. Bezmála 190 kilometrů dlouhá stezka byla slavnostně otevřena příhodně na svátek svatého Václava, tedy 28. 9. Trasa vede skrze pro české dějiny významná místa kolem Prahy, o kterých se na ní dozvíte spoustu zajímavostí. Za projektem stojí spolek Cesta Česka, který o novince informoval na svém webu.

Poutní cesta Říp–Blaník je dlouhá téměř 190 kilometrů, které zvládnete ujít přibližně za 12 dnů. Pokud si tolik času vyhradit nemůžete, existuje i varianta projít poutní stezku po částech, jelikož je rozdělena do sedmi samostatných etap. Mezi nejzajímavější zastavení patří hora Blaník, Český Šternberk, Sázava, Kouřim, Sadská, Stará Boleslav, Mělník a Říp.

Proč se na cestu vydat? Při putování českou krajinou poznáte spoustu nového. Prozkoumáte charakteristickou tuzemskou přírodu a nahlédnete do historie a kultury. Putování pro vás ale může být i cestou k sebepoznání a osobnímu růstu. Odpovíte si na otázky ohledně vlastního já, utřídíte si myšlenky a zklidníte se. Potkáte nové tváře a vytvoříte si vztah k lidem, sobě i naší krásné zemi. Právě tím se odlišuje běžná turistika od putování.

Je známo, že jsme národem milujícím turistiku. Naše putování propojuje dvě nejznámější a nejdůležitější české hory, tedy horu Blaník se symbolikou ochrany a Říp představující zrod, počátek. Poutník navštěvuje místa, která jsou neodmyslitelně spjatá s českými dějinami, a získává tak nový pohled na svou zemi a společnost, ve které žije,“ popisuje Jindřich Chmelař, předseda spolku Cesta Česka.

Trasa je dlouhá 190 kilometrů. Zdroj: Mapy.cz

Jak si zpestřit putování?

Patříte-li mezi milovníky procházek v přírodě, pak pro vás bude tato poutní stezka opravdovým zážitkem. Spolek Cesta Česka navíc vytvořil spoustu zajímavých doplňků, díky kterým vás putování bude bavit ještě o něco víc. Ke každé ze sedmi etap je připravené jedno téma, nad kterým se můžete během putování zamýšlet. Možná vám tak na mysl přijdou nevšední nápady.

Putování vám usnadní tištěná mapa, abyste se neztratili ani bez přístupu k internetu. S orientací vám pomohou i tabulky s QR kódy na rozcestích, které vám po načtení uvedou podrobnosti o pokračování cesty.

Zajímavým zpestřením je Poutníkův deník, do kterého si můžete zapisovat své myšlenky, zážitky a úvahy nad tématem k zamyšlení. Do deníku také dostanete razítko pokaždé, když začnete i dokončíte jednu z etap. Deník seženete ve spřátelených informačních centrech.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z cestaceska.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Sucho je v Evropě na ústupu. Na kontinentu je více vláhy než před rokem

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…