Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pozitivní trénink psy baví a páníčkům ušetří čas, říká zakladatelka Online psí školy

4 minuty radosti
Mladá pejskařka se pustila do vlastního podnikání. Foto: se svolením Kláry Groulíkové

Když pro své tři psy hledala způsob tréninku, který by se jí zamlouval, nedařilo se. Na cvičáku narazila jen na tvrdé tresty, ostnaté obojky a křik. Při pátrání po alternativách ale Klára Groulíková objevila pozitivní přístup k výcviku psů, který ji nadchl. Rozhodla se proto šířit tuto metodu dál a dnes vede vlastní Online psí školu s kurzy zaměřenými na nejrůznější potřeby pejskařů.

K pozitivnímu tréninku se poprvé dostala, když se snažila vychovat své tři psy. „Přístup ke psům na cvičáku se mnou vůbec nesouzněl. Obrátila jsem se proto na speciální trenérku, která nás naučila pracovat se psy zcela jiným způsobem, moc je to bavilo a výsledky byly vidět okamžitě,“ vzpomíná na své začátky v době, kdy ještě studovala třetí ročník gymnázia.

Postupně začala shromažďovat všechny dostupné informace o pozitivním výcviku. Následně o tématu napsala e-knihu a vytvořila vlastní webové stránky. „Chtěla jsem pomáhat dalším bezradným majitelům pejsků s pozitivním výcvikem, ale nevěděla jsem jak. Pak mi mamka koupila kurz Podnikání z pláže a došlo mi, že online formou výcviku bych mohla pomoct mnohonásobně více lidem,“ popisuje.

Pozitivní výcviková metoda se obejde bez křiku a trestů. Foto: se svolením Kláry Groulíkové

Začátky však nebyly vůbec snadné. Odměna v podobě hotové e-knihy sice po měsících dřiny stála za to, zisky z prodeje však sotva pokryly náklady a když se už nějakou dobu její podnikání potácelo na hraně ztrátovosti, začala Groulíková přemýšlet, jestli to nebude lepší vzdát. Později však objednávek začalo přibývat, a tak se rozhodla udělat další krok v podobě online video kurzu. „Kurz měl prvních pár set absolventů a chodily děkovné emaily a zpětné vazby, to byl ten správný hnací motor,“ dodává.

Pozitivní výcvik je pro psa jakéhokoli věku i plemene

Podle Groulíkové je hlavní předností pozitivního výcviku fakt, že psy baví a na trénink se těší. Takové cvičení je daleko efektivnější a namísto několika hodin strávených na cvičáku stačí tréninku věnovat pět minut jednou až dvakrát denně. „Spočívá to v tom, že se psem pracujeme formou pozitivní motivace, odměňujeme správné chování, místo toho abychom trestali to špatné,“ vysvětluje trenérka.

Efektivní trénink může proběhnout i v pohodlí domova. Ilustrační foto: Freepik

Jako největší výhodu online kurzů vnímá zakladatelka školy jejich snadné šíření, a tím i potenciál pomoci více lidem. „Našimi kurzy prošlo více než deset tisíc pejsků a jejich majitelů, a toho bychom při osobních trénincích jen těžko dosáhli,“ míní Groulíková, podle které patří mezi další plusy online formy také fakt, že lidé mohou své psy trénovat v domácím prostředí a vlastním tempem.

Online psí škola, v níž stále přibývají nové kurzy, zatím funguje v Česku, Polsku a na Slovensku. Chystají se však překlady do angličtiny a vstup na trh anglicky mluvících zemí. „Každý si u nás najde to své. Máme kurz pro štěňátka, pro dospělé pejsky na základní povely, kurzy na konkrétní problémy jako například přivolávačská výzva nebo stop tahání na vodítku či kurz pro ty, kteří chtějí svého pejska naučit úchvatné kousky,“ dodává Groulíková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké pozitivní účinky má užívání CBD na naše tělo a mysl? První velká studie je na světě

Kůň není stroj. Pražský magistrát ukončí neetický provoz koňských kočárů v centru města

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Američané schválili první kapky na světě nahrazující brýle u starších lidí. Jak fungují?

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…