Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Poslanci chtějí vyzrát na množírny pomocí povinného čipování psů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Návrhy, jak bojovat proti týrání zvířat v množírnách, představili v červenci členové expertní skupiny, v níž usedli veterináři a zástupci ministerstva zemědělství a Českomoravské kynologické unie. Někteří poslanci budou prosazovat právě povinné očkování psů čipem a jejich evidenci v centrální databázi.

„Chceme vytvořit nový prováděcí předpis, ve kterém by byly specifikovány minimální podmínky pro chov, ochranu a péči o zdraví zvířat,“ řekla pro ČTK poslankyně Gabriela Pecková. Díky tomuto předpisu bude možné stanovit minimální standardy a při porušení zaručit případný postih.

Jako další z kroků poslanci plánují zavedení povinného očkování psů, aby nedocházelo k týrání a podporování množíren s otřesnými podmínkami chovu. „Chceme připravit a přivést do života fungující systém povinného označení všech psů, kteří se nacházejí a budou nacházet na území České republiky,“ vysvětlil veterinář Pavel Hron. Přestože takové databáze již v některých obcích fungují, nejsou vzájemně propojené. Nelze tudíž například najít zatoulaného psa, pokud se dostane na území mimo daný registr.

Na problém množíren upozornila minulý rok iniciativa Ne množírnám!, jíž podpořilo přes šestnáct tisíc lidí. Cílem bylo poukázat na strašné podmínky, které v množírnách panují. Často se jedná o opuštěné kravíny nebo sklepy, kde jsou psi zavření v malých klecích, žijí ve vlastních výkalech a velmi trpí. Právě nový předpis by mohl značnou mírou přispět k tomu, že se podaří nelegální množírny psůpozavírat.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.