Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Poslanci chtějí vyzrát na množírny pomocí povinného čipování psů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Návrhy, jak bojovat proti týrání zvířat v množírnách, představili v červenci členové expertní skupiny, v níž usedli veterináři a zástupci ministerstva zemědělství a Českomoravské kynologické unie. Někteří poslanci budou prosazovat právě povinné očkování psů čipem a jejich evidenci v centrální databázi.

„Chceme vytvořit nový prováděcí předpis, ve kterém by byly specifikovány minimální podmínky pro chov, ochranu a péči o zdraví zvířat,“ řekla pro ČTK poslankyně Gabriela Pecková. Díky tomuto předpisu bude možné stanovit minimální standardy a při porušení zaručit případný postih.

Jako další z kroků poslanci plánují zavedení povinného očkování psů, aby nedocházelo k týrání a podporování množíren s otřesnými podmínkami chovu. „Chceme připravit a přivést do života fungující systém povinného označení všech psů, kteří se nacházejí a budou nacházet na území České republiky,“ vysvětlil veterinář Pavel Hron. Přestože takové databáze již v některých obcích fungují, nejsou vzájemně propojené. Nelze tudíž například najít zatoulaného psa, pokud se dostane na území mimo daný registr.

Na problém množíren upozornila minulý rok iniciativa Ne množírnám!, jíž podpořilo přes šestnáct tisíc lidí. Cílem bylo poukázat na strašné podmínky, které v množírnách panují. Často se jedná o opuštěné kravíny nebo sklepy, kde jsou psi zavření v malých klecích, žijí ve vlastních výkalech a velmi trpí. Právě nový předpis by mohl značnou mírou přispět k tomu, že se podaří nelegální množírny psůpozavírat.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.