Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Poslali jste částku na špatný účet? Nezoufejte, bankovní asociace usnadní vracení peněz

Ilustrační foto: Pexels

Překlep v čísle účtu nebo špatné údaje na webu stály nejednoho z nás peníze a také nervy. Dostat částku zpět totiž kvůli zdlouhavé komunikaci mezi finančními domy trvá až týdny. Bankovní asociace proto vytvořila platformu, díky které půjde vyžádat vzájemnou součinnost elektronicky a urychlí se tím vrácení peněz jejich majiteli.

Až tisíc lidí měsíčně pošle peníze na špatné číslo. Pokud účet, kam jsme peníze poslali omylem, neexistuje, vrátí se nám samy zpět na účet. Co ale dělat, když přistály v bance u někoho úplně jiného? Řešením je reklamace transakce, která ale může zabrat až týdny. Banka totiž musí kontaktovat banku chybného příjemce, který má čtyři týdny na to, aby po výzvě částku vrátil. Může se však stát, že se člověku omylem získané peníze zalíbí a rozhodne se výzvy ignorovat. V tu chvíli se však stává pachatelem trestného činu bezdůvodného obohacení a banka jeho identifikační a kontaktní údaje předá poškozenému, který se pak může obrátit na policii.

Některé banky už klientům umožňují reklamovat omylem odeslanou transakci online, ale i tak je nemine dlouhé čekání. Česká bankovní asociace proto pracuje na tom, aby se částka vrátila ke svému původnímu majiteli co nejdříve. Dohodla technické řešení pro online komunikaci mezi bankami, které budou moci požádat o součinnost elektronicky. Odpadne tak posílání doporučených dopisů, které vyřizování prodlužovalo. Nový systém bude spuštěn v květnu.

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…