Překlep v čísle účtu nebo špatné údaje na webu stály nejednoho z nás peníze a také nervy. Dostat částku zpět totiž kvůli zdlouhavé komunikaci mezi finančními domy trvá až týdny. Bankovní asociace proto vytvořila platformu, díky které půjde vyžádat vzájemnou součinnost elektronicky a urychlí se tím vrácení peněz jejich majiteli.
Až tisíc lidí měsíčně pošle peníze na špatné číslo. Pokud účet, kam jsme peníze poslali omylem, neexistuje, vrátí se nám samy zpět na účet. Co ale dělat, když přistály v bance u někoho úplně jiného? Řešením je reklamace transakce, která ale může zabrat až týdny. Banka totiž musí kontaktovat banku chybného příjemce, který má čtyři týdny na to, aby po výzvě částku vrátil. Může se však stát, že se člověku omylem získané peníze zalíbí a rozhodne se výzvy ignorovat. V tu chvíli se však stává pachatelem trestného činu bezdůvodného obohacení a banka jeho identifikační a kontaktní údaje předá poškozenému, který se pak může obrátit na policii.
Některé banky už klientům umožňují reklamovat omylem odeslanou transakci online, ale i tak je nemine dlouhé čekání. Česká bankovní asociace proto pracuje na tom, aby se částka vrátila ke svému původnímu majiteli co nejdříve. Dohodla technické řešení pro online komunikaci mezi bankami, které budou moci požádat o součinnost elektronicky. Odpadne tak posílání doporučených dopisů, které vyřizování prodlužovalo. Nový systém bude spuštěn v květnu.
Zdroj: Česká televize
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…