Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Ilustrační foto: Pixabay

V článku o kapsulovém šatníku jsme se zmiňovali o kouzlu minimalistického šatníku a co vše nám může taková změna přinést. Popularita udržitelného a jednoduchého oblékání je poměrně značná, a tak se není divu, že vznikají různé výzvy a návody, jak takového šatníku dosáhnout. A my si dnes jeden takový představíme. Projekt 333, aneb jak uvádí bemorewithless, minimalistická výzva, která nabádá účastníky zkusit se oblékat pouze s určitým počtem kousků oblečení po omezenou dobu.

Koncept vychází z knihy Project 333, The Minimalist Fashion Challenge That Proves Less Really is So Much More. Project 333 je minimalistická módní výzva z roku 2010, která ponouká k tomu zkusit se oblékat s 33 nebo méně kousky oblečení po dobu 3 měsíců.

Projekt 333 se těšil a těší poměrně velké popularitě. Byl zmíněn v Unclutter Your Life od Associated Pres, na webu The Today Show: Today.com, v březnu 2014 ve vydání O, The Oprah Magazine a v článku BBC The Paradox of Stuff.

Pravidla výzvy

Začít může kdokoliv a kdykoliv. To je na výzvě to nejskvělejší. Prostě si vyberte 3 měsíce, kdy se výzvě budete chtít věnovat, a pusťte se do toho. Nikdy není pozdě začít. Co k tomu budete potřebovat? Vybrat si ze svého šatníku 33 kousků, a to včetně bot, doplňků, šperků a svrchních vrstev oblečení. Do kouzelného počtu 33 položek se však nezapočítávají položky jako snubní prsten nebo jiný pro nás důležitý šperk, který nosíte téměř stále, dále spodní prádlo, pyžama, domácí oblečení a oblečení na cvičení nebo jiný koníček.

Poté, co budeme mít vybraných svých 33 kousků, zbytek oblečení nejlépe uklidíme pryč a v šatníku si necháme pouze ty kousky, které budeme v následujících 3 měsících nosit.

Důležité je stále myslet na to, že tato výzva má být pozitivní změnou pro nás a naše vnímání módy. Takže šatník, který si na následující měsíce vytváříme, nám má především sloužit a přinášet potěšení. Nemáme při tom trpět. Proto, pokud vám nějaké oblečení nesedí nebo je zničené, nebojte se jej vyřadit nebo pořídit nové.

Ilustrační foto: Pixabay

Specifika a tipy

Pokud jste v oblasti tématu kapsulového šatníku noví a nikdy jste nezkoušeli fungovat s malým množstvím oblečení, začátky mohou být zahlcující. Jděte na to pomalu. Společně s vybíráním vhodného oblečení do výzvy můžete rovnou zahájit lehké vytřídění šatníku. Zamyslete se, zda skladba oblečení ve vaší skříni dává smysl a vzájemně se doplňuje. Vytvořte si seznam oblečení, které nosíte nejčastěji, a to můžete doplnit zajímavými kousky. Vsaďte na kvalitu. Zde jednoznačně platí pravidlo „méně je někdy více“.

Účinek výzvy

Méně kousků v šatníku může mít velice pozitivní účinek na váš život. Jakmile totiž začnete fungovat s menším množstvím oblečení, budete věnovat méně pozornosti tomu, co máte na sobě, a více se budete soustředit na ostatní aspekty vašeho života.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Technologie NASA zvládá rozpoznat nemoci rostlin shora

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Legalizace marihuany v Německu je na spadnutí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…