Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podmořská hora Vema ukazuje, že fauna a flora se může uzdravit

Zdroj fotografie: Pixabay

Ať už v amazonském pralese, českých lesích, nebo pod vodou v temně modrém oceánu, prakticky kdekoliv máme co pozorovat. Obrovské množství živočichů, různorodých rostlin či zvláštních nerostů. Nejinak je tomu v případě podmořské hory Vema ležící asi tisíc kilometrů severozápadně od jihoafrického Kapského Města. Podvodní svět tam doslova kypí životem.

Nevládní environmentální organizace Greenpeace na místo vypravila loď Arctic Sunrise. Cílem posádky bylo zdokumentovat výsledky zákazu rybolovu, který zde byl vyhlášen v roce 2007, poté co zde rybářské společnosti téměř vyhubily některé druhy živočichů.

A výsledky jsou pozitivní, podmořský svět se zde podařilo zachránit. Potápěči mají řadu záběrů, které poukazují na bohatý podmořský život: humry, raky, řasy, houby a ryby všeho druhu. „Hora Vema je dokonalým příkladem toho, co se stane, když necháme přírodu nějaký čas v klidu,“ říká nizozemský biolog Thilo Maack, který expedici Greenpeace vede. „Přestože byla poškozena nadměrným rybolovem, vždy se zase obnoví,“ upřesňuje. Nezisková organizace usiluje o přijetí smlouvy, která by od roku 2030 zakázala průmyslový rybolov ve třetině plochy oceánů a příroda by tam tak dostala možnost se zahojit a zregenerovat.


Zdroj: greenpeace.org, tyden.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…