Ať už v amazonském pralese, českých lesích, nebo pod vodou v temně modrém oceánu, prakticky kdekoliv máme co pozorovat. Obrovské množství živočichů, různorodých rostlin či zvláštních nerostů. Nejinak je tomu v případě podmořské hory Vema ležící asi tisíc kilometrů severozápadně od jihoafrického Kapského Města. Podvodní svět tam doslova kypí životem.
Nevládní environmentální organizace Greenpeace na místo vypravila loď Arctic Sunrise. Cílem posádky bylo zdokumentovat výsledky zákazu rybolovu, který zde byl vyhlášen v roce 2007, poté co zde rybářské společnosti téměř vyhubily některé druhy živočichů.
A výsledky jsou pozitivní, podmořský svět se zde podařilo zachránit. Potápěči mají řadu záběrů, které poukazují na bohatý podmořský život: humry, raky, řasy, houby a ryby všeho druhu. „Hora Vema je dokonalým příkladem toho, co se stane, když necháme přírodu nějaký čas v klidu,“ říká nizozemský biolog Thilo Maack, který expedici Greenpeace vede. „Přestože byla poškozena nadměrným rybolovem, vždy se zase obnoví,“ upřesňuje. Nezisková organizace usiluje o přijetí smlouvy, která by od roku 2030 zakázala průmyslový rybolov ve třetině plochy oceánů a příroda by tam tak dostala možnost se zahojit a zregenerovat.
Zdroj: greenpeace.org, tyden.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…