Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pocit bezpečí v Praze je dle průzkumu výrazně vyšší než před pěti lety

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dle výsledků analýzy pocitu bezpečí, který zpracovala agentura Ipsos, se občané i turisté v Praze cítit mnohem bezpečněji v porovnání s předchozími lety.

Z průzkumu vyplývá, že nejbezpečněji se cítí obyvatelé Prahy 22, Prahy 16 a Prahy 9, zatímco nejméně bezpečně se cítí občané Prahy 1. Za zvýšení pocitu bezpečnosti v Praze může dle respondentů například zvýšení počtu bezpečnostních kamer ve městě či vyšší počet strážníků a policistů v ulicích.

V oblasti vnímání pocitu bezpečí uvedlo 89 procent dotazovaných, že se v místě svého bydliště cítí bezpečně. V porovnání s posledním průzkumem z roku 2010, kdy se cítilo v místě bydliště bezpečně 78 procent dotázaných, se jedná o významný nárůst. „Výsledek vnímání pocitu bezpečnosti je úspěchem všech orgánů a složek, které se na zajišťování bezpečnosti v metropoli podílí, a řadí Prahu v tomto ohledu k předním evropským metropolím,“ řekl radní Prahy Libor Hadrava. V rámci jednotlivých městských částí se nejbezpečněji cítí občané Prahy 22 (98 procent) a Prahy 16 a 9 (97 procent), naopak nejméně bezpečně se cítí občané Prahy 1 (71 procent).

Co se týče turistů, i jejich pocit bezpečí v Praze je na vysoké úrovni. V Praze se cítí bezpečně 82 procent dotázaných domácích turistů a 100 procent turistů ze zahraničí. Podle občanů přispěla ke zlepšení bezpečnostní situace v hlavním městě opatření, mezi něj patří zvýšení množství strážníků a policistů v ulicích, instalace bezpečnostních kamer, posílení pravomocí městské policie a v neposlední řadě i programy pro snižování nezaměstnanosti. Průzkum agentury Ipsos navázal na studie z předešlých let a jeho cílem bylo poukázat na případné změny postojů obyvatel Prahy i turistů v jednotlivých oblastech kriminality.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.