Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pocit bezpečí v Praze je dle průzkumu výrazně vyšší než před pěti lety

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dle výsledků analýzy pocitu bezpečí, který zpracovala agentura Ipsos, se občané i turisté v Praze cítit mnohem bezpečněji v porovnání s předchozími lety.

Z průzkumu vyplývá, že nejbezpečněji se cítí obyvatelé Prahy 22, Prahy 16 a Prahy 9, zatímco nejméně bezpečně se cítí občané Prahy 1. Za zvýšení pocitu bezpečnosti v Praze může dle respondentů například zvýšení počtu bezpečnostních kamer ve městě či vyšší počet strážníků a policistů v ulicích.

V oblasti vnímání pocitu bezpečí uvedlo 89 procent dotazovaných, že se v místě svého bydliště cítí bezpečně. V porovnání s posledním průzkumem z roku 2010, kdy se cítilo v místě bydliště bezpečně 78 procent dotázaných, se jedná o významný nárůst. „Výsledek vnímání pocitu bezpečnosti je úspěchem všech orgánů a složek, které se na zajišťování bezpečnosti v metropoli podílí, a řadí Prahu v tomto ohledu k předním evropským metropolím,“ řekl radní Prahy Libor Hadrava. V rámci jednotlivých městských částí se nejbezpečněji cítí občané Prahy 22 (98 procent) a Prahy 16 a 9 (97 procent), naopak nejméně bezpečně se cítí občané Prahy 1 (71 procent).

Co se týče turistů, i jejich pocit bezpečí v Praze je na vysoké úrovni. V Praze se cítí bezpečně 82 procent dotázaných domácích turistů a 100 procent turistů ze zahraničí. Podle občanů přispěla ke zlepšení bezpečnostní situace v hlavním městě opatření, mezi něj patří zvýšení množství strážníků a policistů v ulicích, instalace bezpečnostních kamer, posílení pravomocí městské policie a v neposlední řadě i programy pro snižování nezaměstnanosti. Průzkum agentury Ipsos navázal na studie z předešlých let a jeho cílem bylo poukázat na případné změny postojů obyvatel Prahy i turistů v jednotlivých oblastech kriminality.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Psi, kteří za páníčka položí i život. Přečtěte si příběhy nejstatečnějších psů roku 2019

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.