Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Počet volně žijících slonů v Keni roste. Za posledních sedm let jich přibyly 4 tisíce

Ilustrační foto: Pixabay

Úspěšný boj proti pytláctví a další opatření na ochranu ohrožených druhů v Keni přispěly ke zvýšení populace volně žijících slonů. Podle dosud největšího sčítání divokých zvířat žije v této východoafrické zemi aktuálně přes 36 000 slonů, což je o 12 procent víc než v roce 2014. O nové vládní zprávě informuje server Ekolist.

Keňa se může pyšnit čtvrtou největší populací volně žijících slonů. I přesto, že Mezinárodní svaz ochrany přírody řadí tyto chobotnatce na červený seznam ohrožených druhů, však v minulosti jejich počet vlivem pytlačení, rostoucího počtu obyvatel a zásahů do přírody klesal. Podle nového sčítání divokých zvířat ale sloní populace opět vzrostla.

Ilustranční foto: Pixabay

„Toto sčítání je historickou příležitostí k vytvoření soupisu našich volně žijících živočichů a možností přiznat jim příslušná místa jako strategickému národnímu bohatství. Zpráva vyplývající z tohoto národního úsilí poskytuje požadované informace, které budou vodítkem pro budoucí ochranu a správu našich divokých zvířat způsobem minimalizujícím konflikt mezi člověkem a divokou zvěří a podporujícím udržitelný rozvoj,“ uvedl ve vládní zprávě keňský prezident Uhuru Kenyatta.

Klíčovým faktorem nárůstu sloní populace je především potlačení pytláctví a přijetí řady opatření přispívajících k ochraně slonů a dalších zvířat. Záchrana ohrožených druhů a biodiverzity je mimo jiné i v ekonomickém zájmu země. Národní parky totiž pro Keňu znamenají výrazný zdroj příjmů, neboť místní divoká příroda je lákadlem pro množství zahraničních turistů.  

Zdroj: ekolist.cz, kws.go.ke

Související články

Zaručeně zlepší den

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Češi ohromili v USA. Vytváří tam unikátní outdoorový park s divokou řekou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…