Počet podnikatelů se zvyšuje, stát je chce podpořit

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přibližně 988 tisíc. To je počet podnikatelů, kteří si svou činností v České republice skutečně vydělávají. Toto číslo představuje oproti minulému roku nárůst o 16 tisíc. Jako svou hlavní pracovní činnost udává samostatnou výdělečnou činnost 592 tisíc Čechů, tedy o 6 tisíc víc než loni.

Podle nově schváleného programu Expanze navíc poputuje na podporu malého a středního podnikání do roku 2020 okolo 9,5 miliardy korun. Peníze usnadní podnikatelům přístup k bankovním úvěrům a podpoří sociální podnikání. „Určitě se budu o tento nový program zajímat. Využít jakoukoliv podporu v podnikání je v dnešní době důležité kvůli zajištění konkurenceschopnosti,” udává majitel prodejny s výpočetní technikou Petr Soldán.

Podpora podnikání v Česku je důležitá. Menší podniky zaměstnávající jednoho až 9 lidí tvoří 95 procent podniků v České republice a patří k největším zaměstnavatelům. Pracuje u nich více než 30 procent všech zaměstnanců. Podobně vysoký vliv malých podnikatelů na ekonomiku neudává žádná další země.

Podnikatelská aktivita roste nejen v České republice, ale také v celé eurozóně, dokonce nejrychleji za poslední 4 roky. Ekonomice se daří kvůli nízkým cenám a slabému kurzu měny, které způsobují příliv nových zakázek. Růst ekonomiky by se díky tomu mohl v eurozóně pohybovat okolo 0,4 – 0,5 procent. Ekonomika eurozóny tak podle odhadů vykáže růst o 1,6 procenta.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Zuzana Tomášková