Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po třiatřiceti letech vidí díky uměle vytvořenému oku

Podle lékařů by nějak takto mohla vypadat budoucnost medicíny. Zdroj: Duke Medicine

Šestašedesátiletý muž z americké Severní Karolíny po třiceti třech letech znovu uviděl díky uměle vytvořenému oku, jež umožňuje transformovat světlo do obrázků. Díky vědcům z Duke University může Larry Hester žít opět plnohodnotný život.

Hester se stal již sedmým člověkem ve Spojených státech, jenž získal uměle vytvořené oko. „Říkám si, jaké mám štěstí. Proč zrovna já? Pokud mohu pomoci s tím, co jsem se dodnes naučil, ostatním pacientům, nebude to jen k mému prospěchu,“ řekl Hester.

Bionické oko užívá bezdrátový systém, skrz který je senzor zasazen do oka, aby přijímal světelné signály z kamery nasazené na speciálních brýlích. Minikamera v brýlích je spojená se senzorem, který se kompletně vyhýbá jakémukoliv poškozenému fotoreceptoru v pacientově mozku.

Podle lékařů by nějak takto mohla vypadat budoucnost medicíny. Výsledky studie totiž ukázaly, že zařízení člověku opravdu pomáhá. Identifikuje polohu nebo pozici lidí a objektů, rozpozná písmena, slova či věty a pomůže i s dalšími aktivitami běžného života. Hestera v současné době čeká naučit se jak zahrnout zařízení do běžného života.

Zdroj: Duke Medicine

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.