Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plzeň má jako první v Česku koncepci sociálního bydlení

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Senioři, zdravotně postižené osoby nebo samoživitelé. To jsou některé ze skupin, které jsou ohrožené v souvislosti se sháněním a financováním vlastního bydlení. Právě pro ně vznikla v Plzni speciální koncepce na následujících pět let, která zahrnuje řadu opatření na řešení problematických situací. Schválili ji před pár dny místní zastupitelé.

„Vytipovali jsme cílové skupiny, které nejvíce potřebují pomoc ze strany města. Nejohroženější jsou senioři, jejichž počet v kategorii 65 a více let se podle prognózy v následujících 15 letech zvýší ze současných 34 tisíc na více než 40 tisíc,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková. Spektrum lidí, kteří mohou mít potíže se sháněním bydlení, je podle ní široké: „Skupinami ohroženými sociálním vyloučením jsou také samoživitelé a samoživitelky s nízkými příjmy, osoby se zdravotním postižením, mladí lidé opouštějící dětské domovy nebo pěstounskou péči.“

Pro tyto skupiny připravili v Plzni řadu opatření. Jedním z nich je prevence ztráty bydlení u nájemců městských bytů. Jejich správce bude nájemníkům zasílat včasné upomínky, v případě neplacení se obrátí na sociální odbor, který nabídne pomoc například v podobě sestavení splátkového kalendáře a dohledu na jeho dodržování.

V případě osob se zdravotním postižením nebo rodin, které se o takového člověka starají, se v rámci konceptu mimo jiné navýší počet bezbariérových bytů. Město má v plánu zvýšit také množství bytů dostupných pro seniory, mezi návrhy je i vznik komunitního či sdíleného bydlení pro starší obyvatele. Pro samoživitele s nízkými příjmy by chtěli zastupitelé vyčlenit několik bytů se sníženým nájmem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…