Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plzeň má jako první v Česku koncepci sociálního bydlení

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Senioři, zdravotně postižené osoby nebo samoživitelé. To jsou některé ze skupin, které jsou ohrožené v souvislosti se sháněním a financováním vlastního bydlení. Právě pro ně vznikla v Plzni speciální koncepce na následujících pět let, která zahrnuje řadu opatření na řešení problematických situací. Schválili ji před pár dny místní zastupitelé.

„Vytipovali jsme cílové skupiny, které nejvíce potřebují pomoc ze strany města. Nejohroženější jsou senioři, jejichž počet v kategorii 65 a více let se podle prognózy v následujících 15 letech zvýší ze současných 34 tisíc na více než 40 tisíc,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková. Spektrum lidí, kteří mohou mít potíže se sháněním bydlení, je podle ní široké: „Skupinami ohroženými sociálním vyloučením jsou také samoživitelé a samoživitelky s nízkými příjmy, osoby se zdravotním postižením, mladí lidé opouštějící dětské domovy nebo pěstounskou péči.“

Pro tyto skupiny připravili v Plzni řadu opatření. Jedním z nich je prevence ztráty bydlení u nájemců městských bytů. Jejich správce bude nájemníkům zasílat včasné upomínky, v případě neplacení se obrátí na sociální odbor, který nabídne pomoc například v podobě sestavení splátkového kalendáře a dohledu na jeho dodržování.

V případě osob se zdravotním postižením nebo rodin, které se o takového člověka starají, se v rámci konceptu mimo jiné navýší počet bezbariérových bytů. Město má v plánu zvýšit také množství bytů dostupných pro seniory, mezi návrhy je i vznik komunitního či sdíleného bydlení pro starší obyvatele. Pro samoživitele s nízkými příjmy by chtěli zastupitelé vyčlenit několik bytů se sníženým nájmem.

Související články

Inspirace

Brno chce do roku 2025 vymýtit bezdomovectví

Inspirace

Brno zrekonstruuje vybydlené domy pro mladé rodiny a seniory

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.