Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

Adobestock.com

Zahrádka je ideální místo, kde si může člověk perfektně odpočinout. Jednou takovou činností, kterou zde můžeme provozovat je určitě pěstování rostlin. Chcete-li dosáhnout těch nejlepších výsledků, pak základem je kvalitní půda, která bude obsahovat všechny potřebné živiny pro zdravý růst. Toho dosáhnete nejrychleji správným hnojením. A jak? Na to se podíváme v dnešním článku.

Každá rostlina má rozdílné potřeby

Jak jsme již zmínili v úvodu, je bráno hnojivo jako základ živin pro všechny rostliny. Ovšem k tomu, abyste docílili toho nejlepšího výsledku, je potřeba znát jejich specifické potřeby. Někde si tak vystačíme s hnojivem univerzálním, a jinde zase budeme muset sáhnout po speciálních typech. Například listová zelenina potřebuje více dusíku a kvetoucí rostliny zase fosforu.

Biologická hnojiva jsou lepší

Pomáhají zlepšovat strukturu půdy, zvyšují biologickou aktivitu a dlouhodobě poskytují živiny rostlinám. Stejně jako chemické, ovšem na rozdíl od nich jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Také nehrozí, že by ohrožovaly okolní ekosystémy a fungují dlouhodobě. Mezi ty nejznámější můžeme určitě zařadit kompost nebo hnůj, ale také se dají pořídit specifické typy přímo v obchodě.

Zdroj: Adobestock.com

Hlídejte si správné načasování

Většina rostlin potřebuje hnojení na začátku svého růstového období, ale samozřejmě existují i výjimky. Například listová zelenina může vyžadovat pravidelné hnojení po celou dobu svého životního cyklu. Je také důležité nepřehánět. Můžete tak udělat mnoho škody. Pokud totiž dojde k přehnojení, pak hrozí, že spálíte kořeny, což vede k následné smrti vaší rostlinky.

Jak hnojivo aplikovat?

Ideální je aplikaci provádět rovnoměrně kolem kořenů rostlin. Setkat se můžete s několika druhy hnojiv, kdy je vždy dobré přečíst si dodaný návod. Ať už je ve formě granulí, tekuté nebo jde o již zmíněný kompost nebo hnůj. V případě tekutých hnojiv lze použít i zahradní postřikovače na to určené a přesně se řídit doporučeným dávkováním.

Dohnojování

V obdobích, kdy je hodně srážek může docházet k tomu, že se z půdy hnojiva “vymývají” a jejich účinek slábne. Proto je dobré občas dodatečně doplnit živiny pár dávkami navíc. Speciálně u náchylných rostlin, jako rajčata nebo papriky, které potřebují více živin než ostatní. 

Jak vidíte, není to žádná věda. Stačí dodržovat pár základních kroků a můžete mít na zahradě i vy krásné, zdravé rostliny, které vám budou sousedé z okolí jen a jen závidět.

Zaručeně zlepší den

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…