Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pes a kočka zlepšují náladu pacientům olomoucké nemocnice

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Fakultní nemocnice Olomouc

Ve Fakultní nemocnici Olomouc mají už rok a půl netradiční výpomoc. Jmenují se Jonáš a Anička a do nemocničního prostředí na první pohled tak docela nepasují. Mají totiž trochu moc nohou a taky jsou příliš chlupatí. Toto duo psa a kočky zde má ale nezastupitelné místo.

Kocour Jonáš a fenka Anička pomáhají v Olomouci na Oddělení geriatrie a na Oddělení NIP / DIOP (Následné intenzivní péče a Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče). Vodí je sem Jana Dohnalová ze šternberského spolku Aura Canis. „Jsem tu popáté nebo pošesté a pokaždé je na pacientech při komunikaci se zvířaty znát posun, zlepšení jejich stavu,“ uvádí terapeutka, která spolupracuje i s dalšími zařízeními v regionu.

Zvířata prostřednictvím canisterapie a felinoterapie předávají nemocným pozitivní energii. Pacienty jejich přítomnost vede k živé komunikaci a celkovému zlepšení nálady. „Pejsci a kočičky oproti nám nebývají zatíženi stresem a starostmi, proto jsou schopni předat spoustu pozitivní energie klientům – a to léčí,“ vysvětluje Dohnalová.

Zástupci nemocnice si tento druh terapie velmi pochvalují. „Po roce a půl můžeme konstatovat, že tento krok se nám osvědčil. O využití terapie by měli zájem i na dalších klinikách a odděleních, ale pracovní vytížení paní Dohnalové nám to nedovoluje,“ lituje Petra Stejskalová z Odboru hlavní sestry. Možnou cestu vidí v dalších dobrovolnících, proto vyzývá zájemce, kteří by rádi podobně pomohli se svou kočkou nebo psem, aby se jí neváhali ozvat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Které místo na světě je nejlepší? Známe výsledky turistických Oscarů!

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…