Pes a kočka zlepšují náladu pacientům olomoucké nemocnice

Zdroj fotografie: Fakultní nemocnice Olomouc

Ve Fakultní nemocnici Olomouc mají už rok a půl netradiční výpomoc. Jmenují se Jonáš a Anička a do nemocničního prostředí na první pohled tak docela nepasují. Mají totiž trochu moc nohou a taky jsou příliš chlupatí. Toto duo psa a kočky zde má ale nezastupitelné místo.

Kocour Jonáš a fenka Anička pomáhají v Olomouci na Oddělení geriatrie a na Oddělení NIP / DIOP (Následné intenzivní péče a Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče). Vodí je sem Jana Dohnalová ze šternberského spolku Aura Canis. „Jsem tu popáté nebo pošesté a pokaždé je na pacientech při komunikaci se zvířaty znát posun, zlepšení jejich stavu,“ uvádí terapeutka, která spolupracuje i s dalšími zařízeními v regionu.

Zvířata prostřednictvím canisterapie a felinoterapie předávají nemocným pozitivní energii. Pacienty jejich přítomnost vede k živé komunikaci a celkovému zlepšení nálady. „Pejsci a kočičky oproti nám nebývají zatíženi stresem a starostmi, proto jsou schopni předat spoustu pozitivní energie klientům – a to léčí,“ vysvětluje Dohnalová.

Zástupci nemocnice si tento druh terapie velmi pochvalují. „Po roce a půl můžeme konstatovat, že tento krok se nám osvědčil. O využití terapie by měli zájem i na dalších klinikách a odděleních, ale pracovní vytížení paní Dohnalové nám to nedovoluje,“ lituje Petra Stejskalová z Odboru hlavní sestry. Možnou cestu vidí v dalších dobrovolnících, proto vyzývá zájemce, kteří by rádi podobně pomohli se svou kočkou nebo psem, aby se jí neváhali ozvat.

Autor článku

Kristýna Motlová