Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pes a kočka zlepšují náladu pacientům olomoucké nemocnice

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Fakultní nemocnice Olomouc

Ve Fakultní nemocnici Olomouc mají už rok a půl netradiční výpomoc. Jmenují se Jonáš a Anička a do nemocničního prostředí na první pohled tak docela nepasují. Mají totiž trochu moc nohou a taky jsou příliš chlupatí. Toto duo psa a kočky zde má ale nezastupitelné místo.

Kocour Jonáš a fenka Anička pomáhají v Olomouci na Oddělení geriatrie a na Oddělení NIP / DIOP (Následné intenzivní péče a Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče). Vodí je sem Jana Dohnalová ze šternberského spolku Aura Canis. „Jsem tu popáté nebo pošesté a pokaždé je na pacientech při komunikaci se zvířaty znát posun, zlepšení jejich stavu,“ uvádí terapeutka, která spolupracuje i s dalšími zařízeními v regionu.

Zvířata prostřednictvím canisterapie a felinoterapie předávají nemocným pozitivní energii. Pacienty jejich přítomnost vede k živé komunikaci a celkovému zlepšení nálady. „Pejsci a kočičky oproti nám nebývají zatíženi stresem a starostmi, proto jsou schopni předat spoustu pozitivní energie klientům – a to léčí,“ vysvětluje Dohnalová.

Zástupci nemocnice si tento druh terapie velmi pochvalují. „Po roce a půl můžeme konstatovat, že tento krok se nám osvědčil. O využití terapie by měli zájem i na dalších klinikách a odděleních, ale pracovní vytížení paní Dohnalové nám to nedovoluje,“ lituje Petra Stejskalová z Odboru hlavní sestry. Možnou cestu vidí v dalších dobrovolnících, proto vyzývá zájemce, kteří by rádi podobně pomohli se svou kočkou nebo psem, aby se jí neváhali ozvat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…