Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pardubická městská hromadná doprava bude ekologičtější

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Pardubicích se od příštího roku výrazně zvýší počet bezemisních a nízkoemisních vozidel v městské hromadné dopravě. Vedení dopravního podniku na konci ledna prohlásilo, že plánuje nakoupit trolejbusy a autobusy na zemní plyn asi za 100 milionů korun. Na ekologická vozidla chce vedení sehnat dotace, avšak i v případě neúspěchu je ochotné pořídit vozy za vlastní peníze. Pardubické občany čeká mimo to i prodloužení trolejbusových linek.

Ačkoliv se pardubický vozový park skládá z 62 procent z vozidel na ekologický pohon, vedení tamního dopravního podniku chce toto číslo zvyšovat. V pardubické městské hromadné dopravě nyní jezdí 125 vozů, 77 z nich na zemí plyn. Celá investice bude stát přibližně sto milionů korun a město tak chce žádat stát o dotace. Obce a kraje mohou o dotace žádat do července, přičemž Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje mezi obce rozdat asi 1,3 miliardy korun.

„Musíme počítat s tím, že neuspějeme a v případě neúspěchu zvládneme vozidla koupit ze svého rozpočtu. Co já vím, o dotace se bude hlásit 12 až 15 dopravních podniků a nebudou to jen oni,“ vysvětlil pro ČTK ředitel Dopravního podniku v Pardubicích Tomáš Pelikán. Vedení podniku chystá i další změny, a to například prodloužení trolejbusové linky od stanice Zdravotnické záchranné služby k Zámečku a od polabinského Kauflandu přes Trnovou do Ohrazenic.

Zdroj: ČTK

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.