Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pardubická městská hromadná doprava bude ekologičtější

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

V Pardubicích se od příštího roku výrazně zvýší počet bezemisních a nízkoemisních vozidel v městské hromadné dopravě. Vedení dopravního podniku na konci ledna prohlásilo, že plánuje nakoupit trolejbusy a autobusy na zemní plyn asi za 100 milionů korun. Na ekologická vozidla chce vedení sehnat dotace, avšak i v případě neúspěchu je ochotné pořídit vozy za vlastní peníze. Pardubické občany čeká mimo to i prodloužení trolejbusových linek.

Ačkoliv se pardubický vozový park skládá z 62 procent z vozidel na ekologický pohon, vedení tamního dopravního podniku chce toto číslo zvyšovat. V pardubické městské hromadné dopravě nyní jezdí 125 vozů, 77 z nich na zemí plyn. Celá investice bude stát přibližně sto milionů korun a město tak chce žádat stát o dotace. Obce a kraje mohou o dotace žádat do července, přičemž Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje mezi obce rozdat asi 1,3 miliardy korun.

„Musíme počítat s tím, že neuspějeme a v případě neúspěchu zvládneme vozidla koupit ze svého rozpočtu. Co já vím, o dotace se bude hlásit 12 až 15 dopravních podniků a nebudou to jen oni,“ vysvětlil pro ČTK ředitel Dopravního podniku v Pardubicích Tomáš Pelikán. Vedení podniku chystá i další změny, a to například prodloužení trolejbusové linky od stanice Zdravotnické záchranné služby k Zámečku a od polabinského Kauflandu přes Trnovou do Ohrazenic.

Zdroj: ČTK

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Radostná zpráva z vodního světa. Na Hejnickém potoce žijí kriticky ohrožené mihule potoční

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.