Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Panika a úzkost vás nemusí vyřadit z provozu. Inspirujte se manuálem Radkina Honzáka

MUDr. Radkin Honzák, CSc. je autorem několika knih. Foto: se svolením Kulturmarket

Infarkt duše – přiléhavá přezdívka vystihuje závažnost tohoto psychického problému. Lidí, které panické ataky a záchvaty úzkosti trápí, přibývá. S tím však roste i snaha odborníků nabídnout pomocnou ruku. Do osvěty se zapojil také přední český psychiatr Radkin Honzák, který připravil manuál na paniku a úzkost.

Panika a úzkost přicházejí bez varování a postihují lidi různých povah či profesí mnohem častěji, než bychom předpokládali. Jak své pocity popisují? Jako když vám na hlavu padá nebe anebo se topíte a nevíte, jak vyplavat na hladinu. Naštěstí existují postupy a strategie, jak časté a dlouhotrvající záchvaty za asistence odborníků i svépomocí zmírnit.

Úzkostné poruchy postihují přibližně 25 procent populace vyspělého světa. Foto: se svolením Kulturmarket

Co panické ataky způsobuje, jak se dají léčit a jak přistupovat k blízkým, kteří touto nemocí trpí, prozradí v on-line přednášce uznávaný český psychiatr Radkin Honzák. Ten se mimo jiné zaměřuje na psychosomatický přístup a při léčení duše vždy pomyslně nahlíží i za roh. Dlouhodobě se proto zabývá výzkumem výživy, spánku a stresu a jejich vlivem na naše duševní zdraví. Strach a úzkosti podle něj mají přímý vliv i na naši imunitu. „Je to jednoduchá rovnice: když budeme racionálně myslet, nepustíme ke slovu zbytečné strachy, neotevřeme stavidla stresu a budeme mít dost energie na procesy, které nás posilují,“ píše Honzák na svém blogu.

Radkin Honzák je přední český psychiatr, publicista a pedagog. Foto: se svolením Kulturmarket

Přednášku, která proběhne v pondělí 28. června v 19 hodin, pořádá eventová agentura Kulturmarket v rámci série vzdělávacích on-line webinářů s názvem Inspire Academy. Kromě psychologie a zdraví se věnují také osobnostnímu rozvoji, vědě, cestování, umění či marketingu. Vstupenky jsou dostupné na portálu smsticket.cz.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…