Oslavy Silvestra v Praze? Jedny z nejlevnějších

V Praze vyjde oslava příchodu nového roku zhruba na 1.500* korun. Jedno pivo bude na přelomu roku stát v průměru sto* korun, láhev šampaňského zhruba tisíc* a večeře vyjde pro každého na 300 až 400* korun. V porovnání s mnoha dalšími zeměmi EU tak vychází novoroční party v Praze výrazně levněji.

Například v Paříži utratí průměrný návštěvník za Silvestra přes 8.000* korun a v Londýně je to dokonce o 3,5 tisíce víc, tedy celkem více než 11.500* korun za jeden večer. I v porovnání s Budapeští je na tom Praha stále lépe. V Maďarské metropoli stojí noc zhruba 2.300* korun. Tyto částky zahrnují cenu za večeři pro jednoho, láhev šampaňského, sledování ohňostroje, případně poplatek za vstup do baru či restaurace.

V Londýně se letos musí platit dokonce i za místo, ze kterého lze ohňostroj sledovat. Na nábřeží Temže, podél něhož pozorovaly loni světelnou show tisíce lidí, bylo vstupné zcela zdarma. Letos jsou tato místa zatížena poplatkem 10 liber, tedy zhruba 350 korun, což by mělo omezit počet diváků v těchto místech na ,,pouhých“ sto tisíc (zhruba polovina obvyklého počtu). Londýn je tedy vůbec první město na světě, kde se musí platit za možnost sledování velkolepé podívané oslavující příchod nového roku.

S cenami za láhev šampaňského šplhajícími do závratných výšek, a to až 10.000* korun za láhev, se stal Londýn nejdražší světovou destinací, kde lze aktivně trávit poslední den v roce. Mnohé deníky proto navrhují ,,výhodnější alternativu“ – návštěvu Prahy. Ta i s letenkou (zpáteční stojí 5000 – 6000 korun) vyjde stále levněji než noc strávená v britském hlavním městě. Je tedy docela možné, že se na Silvestra české ulice v jednom z turisty nejoblíbenějších měst zalijí anglicky mluvícími návštěvníky a tradiční tekutý chléb poteče proudem. Takže ,,Na zdraví“, anebo snad ,,Cheers“?

*Zdroj: Travelex

Gabriela Dittrichová

Související články

Inspirace

Stáří může být cool! Festival inspiruje k mezigenerační spolupráci

Inspirace

Praha má pátou nejlepší MHD na světě

Byznys

Ztráty Obecního domu v Praze vystřídaly zisky

V slideru

Turisty bude lákat k návštěvě Prahy potisk na letadlech Českých aerolinií

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.