Odstartoval Evropský týden mobility. Upozorňuje na nadměrné využívání aut

Zdroj fotografie: European Mobility Week

Jaký způsob dopravy nejčastěji využíváte? Volíte chůzi, kolo, hromadné dopravní prostředky nebo auto? Právě na poslední možnost sázíme až příliš často, na což se snaží upozornit i právě probíhající Evropský týden mobility.

Vysvětlit problémy spjaté s automobilovou dopravou, ukázat možné alternativy a inspirovat ke změně – to jsou hlavní cíle kampaně, která odstartovala 16. září. Přestože svým názvem odkazuje k Evropě, má mnohem širší záběr. Zapojuje se do ní například i Argentina, Japonsko, Mali nebo Mexiko. Letos se účastní celkem 1928 měst.

Česko se k iniciativě pravidelně přidává už od jejích začátků v roce 2002. Nejinak tomu bude i letos. Ke kampani se zde připojí 27 měst či jejich částí – od velkých, jako jsou Praha, Ostrava či Brno, až po ty menší, například Letovice nebo Valašské klobouky.

Program si organizuje každé město samo, tak, aby splňoval hlavní myšlenky kampaně. Pořádají se společné cyklojízdy městem, závody seniorů, pěší procházky, noční jízdy na kolečkových bruslích nebo ukázky historických kol. Děti mohou na dopravním hřišti trénovat jízdu na kole i koloběžce nebo získat zábavnou formou znalosti ohledně aut a jejich vlivů na životní prostředí. Všechny tyto aktivity mají přispět k většímu zájmu o jiné způsoby dopravy než prostřednictvím automobilu.

Část měst pořádá v rámci kampaně tzv. car free day, tedy den bez aut, který se koná vždy poslední den projektu 22. září. Zapojená města v tento den uzavřou vybrané úseky a připraví akce na podporu všech řidičů, kteří tentokrát nechají svoje vozidlo zaparkované doma. V Brně například dostanou snídani, v Opavě se zase svezou MHD zdarma.

Autor článku