Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odstartoval Evropský týden mobility. Upozorňuje na nadměrné využívání aut

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: European Mobility Week

Jaký způsob dopravy nejčastěji využíváte? Volíte chůzi, kolo, hromadné dopravní prostředky nebo auto? Právě na poslední možnost sázíme až příliš často, na což se snaží upozornit i právě probíhající Evropský týden mobility.

Vysvětlit problémy spjaté s automobilovou dopravou, ukázat možné alternativy a inspirovat ke změně – to jsou hlavní cíle kampaně, která odstartovala 16. září. Přestože svým názvem odkazuje k Evropě, má mnohem širší záběr. Zapojuje se do ní například i Argentina, Japonsko, Mali nebo Mexiko. Letos se účastní celkem 1928 měst.

Česko se k iniciativě pravidelně přidává už od jejích začátků v roce 2002. Nejinak tomu bude i letos. Ke kampani se zde připojí 27 měst či jejich částí – od velkých, jako jsou Praha, Ostrava či Brno, až po ty menší, například Letovice nebo Valašské klobouky.

Program si organizuje každé město samo, tak, aby splňoval hlavní myšlenky kampaně. Pořádají se společné cyklojízdy městem, závody seniorů, pěší procházky, noční jízdy na kolečkových bruslích nebo ukázky historických kol. Děti mohou na dopravním hřišti trénovat jízdu na kole i koloběžce nebo získat zábavnou formou znalosti ohledně aut a jejich vlivů na životní prostředí. Všechny tyto aktivity mají přispět k většímu zájmu o jiné způsoby dopravy než prostřednictvím automobilu.

Část měst pořádá v rámci kampaně tzv. car free day, tedy den bez aut, který se koná vždy poslední den projektu 22. září. Zapojená města v tento den uzavřou vybrané úseky a připraví akce na podporu všech řidičů, kteří tentokrát nechají svoje vozidlo zaparkované doma. V Brně například dostanou snídani, v Opavě se zase svezou MHD zdarma.

Související články

Byznys

Ve dnech smogové situace budou Brňané jezdit MHD zdarma

Inspirace

Aktivní způsob dopravy do práce zaměstnancům prospívá

Inspirace

Evropský týden mobility i letos prosazuje ekologičtější způsob přepravy lidí

Inspirace

Top destinace na eurovíkend v roce 2017: Praha obsadila druhé místo

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…