Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ocenění sira Wintona nejvyšším českým vyznamenáním tlumí nálady proti přistěhovalcům

Sir Winton před nedávnem obdržel nejvyšší české státní vyznamenání Řád Bílého lva. Muž, který v roce 1939 zachránil 669 československých židovských dětí, zůstává jako vždy skromný, když tvrdí, že za úspěšnost celé akce vděčí britským rodinám, které byly ochotny tyto děti přijmout a zároveň děkuje Čechům, kteří v boji s Němci obětovali vše, co v době války měli. Jeho příběh inspiruje a tlumí britské nálady vůči přistěhovalcům.

Sir Winton nikdy nestál o žádnou slávu a veřejné projevy úcty, svůj skutek považuje za něco naprosto přirozeného, a sám o něm dokonce 50 let mlčel. Vše se zveřejnilo, až když Wintonova manželka našla staré zápisníky svého muže, které danou událost popisují. I dnes jsou na skutky svého rodáka Angličani patřičné hrdí – přestože Winton pochází z německé židovské rodiny, díky čemuž si včas uvědomil, jak kritická byla situace v tehdejším Československu. Otázkou ale zůstává, jak by se v podobně těžké chvíli zachovali Britové dnes – v době, kdy je hlavní britskou prioritou ekonomický růst a rozvoj.

Aktuálně v Británii „zuří“ vášnivá debata o omezení volného vstupu přistěhovalců do země. Mnozí obyvatelé vidí imigranty jako přítěž vlastnímu rozpočtu a nepřemýšlí již tolik nad tím, v jakých podmínkách musí tito lidé žít ve své rodné zemi a zapomínají, že přesun do Británie je pro mnohé nadějí na lepší život. Pravdou je, že i přes jistý nesouhlas voličů UKIPu (nově založené politické strany bojující za snížení počtu imigrantů v zemi) Británie přistěhovalce neustále přijímá a nabízí jim možnost, jak lépe finančně zabezpečit své rodiny.

Nedá se sice očekávat, že by byl současný britský premiér David Cameron za několik let oceněn stejným vyznamenáním, které bylo za dobu své existence uděleno pouze 4 britským osobnostem (královně Alžbětě II., Margaret Thatcherové, a nyní siru Wintonovi a Winstonu Churchillovi), můžeme mu ale děkovat za to, že aktuálně nejsou imigranti v Británii jakkoliv omezováni a mohou zde spokojeně žít a začleňovat se do britské společnosti.


V Británii se siru Wintonovi přezdívá „britský Schindler“ podle německého obchodníka (a svitavského rodáka) Oskara Schindlera, který zachránil 1200 Židů před deportací do koncentračních vyhlazovacích táborů, a tak je uchránil před stejným osudem, který čekal i 250 dětí takzvaného „Wintonova vlaku“, který byl 1.září 1939 v Praze zadržen nacisty.


 
FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Gabriela Dittrichová

 

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.