Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obyvatelé Šternberku mají možnost recyklovat oleje

Po vzoru dalších českých měst začal se sběrem použitých potravinářských olejů z domácností také Šternberk. Na území města rozmístil tři kontejnery, do kterých je možné rostlinné oleje odkládat. Použitý olej má spoustu možností dalšího využití. Lze jej použít v energetice, stavebnictví nebo lesnictví. Každý litr oleje, který neskončí v odpadu nebo popelnici, přispěje k lepšímu životnímu prostředí.

Důvody, které šternberskou radnici k důležitému rozhodnutí vedly, uvádí mluvčí Irena Černocká. Jedním z nich je osvěta. Spousta lidí neví, že je možné použité potravinářské oleje dále využívat. Proto jsou kontejnery opatřeny informačním štítkem. Slouží k odkládání použitých jedlých olejů a tuků z domácností a ztužených jedlých tuků. Do kontejneru je možné vhazovat naplněné plastové nádoby s maximálním objemem 1,5 litru. Pokud by kapacita kontejnerů nestačila, město je připraveno jejich počet zvýšit.

Dalším důvodem je fakt, že likvidace olejů a tuků výrazně znečišťuje životní prostředí. Ale nejde jen o životní prostředí. Olej v odpadním potrubí nebo kanalizaci ztuhne, vytváří nánosy a společně s dalšími nečistotami postupně celý systém zanáší. Podle organizace Hnutí Duha může jít až o 40 000 tun rostlinného oleje, který každý rok skončí v českých odpadech. Náklady spojené s údržbou nebo řešením poruch odpadního systému lze prostřednictvím recyklace olejů snížit. Radnice se tedy snaží o komplexní řešení.

Otázku recyklace olejů řeší i další města. Konkrétní forma sběru se však místo od místa liší. Některá města využívají kapacit svých sběrných dvorů, jiná sází, podobně jako Šternberk, na speciální nádoby rozmístěné na svém území. Mimo měst se na výkup a recyklaci použitých rostlinných olejů specializuje také několik českých firem. Výkupní cena litru rostlinného oleje se pohybuje v řádku několika korun. Použitý olej slouží k vytápění nebo jako přídavek do motorového paliva. Potravinářský olej je možné použít jako ekologické mazadlo potravinářských a lesnických strojů. Jeho recyklace se rozhodně vyplatí.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-62524080-mesto-sternberk-zacalo-vykupovat-pouzity-olej-z-domacnosti-da-se-s-nim-topit

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.