Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obyvatelé Šternberku mají možnost recyklovat oleje

Po vzoru dalších českých měst začal se sběrem použitých potravinářských olejů z domácností také Šternberk. Na území města rozmístil tři kontejnery, do kterých je možné rostlinné oleje odkládat. Použitý olej má spoustu možností dalšího využití. Lze jej použít v energetice, stavebnictví nebo lesnictví. Každý litr oleje, který neskončí v odpadu nebo popelnici, přispěje k lepšímu životnímu prostředí.

Důvody, které šternberskou radnici k důležitému rozhodnutí vedly, uvádí mluvčí Irena Černocká. Jedním z nich je osvěta. Spousta lidí neví, že je možné použité potravinářské oleje dále využívat. Proto jsou kontejnery opatřeny informačním štítkem. Slouží k odkládání použitých jedlých olejů a tuků z domácností a ztužených jedlých tuků. Do kontejneru je možné vhazovat naplněné plastové nádoby s maximálním objemem 1,5 litru. Pokud by kapacita kontejnerů nestačila, město je připraveno jejich počet zvýšit.

Dalším důvodem je fakt, že likvidace olejů a tuků výrazně znečišťuje životní prostředí. Ale nejde jen o životní prostředí. Olej v odpadním potrubí nebo kanalizaci ztuhne, vytváří nánosy a společně s dalšími nečistotami postupně celý systém zanáší. Podle organizace Hnutí Duha může jít až o 40 000 tun rostlinného oleje, který každý rok skončí v českých odpadech. Náklady spojené s údržbou nebo řešením poruch odpadního systému lze prostřednictvím recyklace olejů snížit. Radnice se tedy snaží o komplexní řešení.

Otázku recyklace olejů řeší i další města. Konkrétní forma sběru se však místo od místa liší. Některá města využívají kapacit svých sběrných dvorů, jiná sází, podobně jako Šternberk, na speciální nádoby rozmístěné na svém území. Mimo měst se na výkup a recyklaci použitých rostlinných olejů specializuje také několik českých firem. Výkupní cena litru rostlinného oleje se pohybuje v řádku několika korun. Použitý olej slouží k vytápění nebo jako přídavek do motorového paliva. Potravinářský olej je možné použít jako ekologické mazadlo potravinářských a lesnických strojů. Jeho recyklace se rozhodně vyplatí.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-62524080-mesto-sternberk-zacalo-vykupovat-pouzity-olej-z-domacnosti-da-se-s-nim-topit

Související články

Zaručeně zlepší den

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Inspirace z knihovny: Udělejte si Pořádek v hlavě s Martinem Poliačikem

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…