Obyvatelé Šternberku mají možnost recyklovat oleje

Po vzoru dalších českých měst začal se sběrem použitých potravinářských olejů z domácností také Šternberk. Na území města rozmístil tři kontejnery, do kterých je možné rostlinné oleje odkládat. Použitý olej má spoustu možností dalšího využití. Lze jej použít v energetice, stavebnictví nebo lesnictví. Každý litr oleje, který neskončí v odpadu nebo popelnici, přispěje k lepšímu životnímu prostředí.

Důvody, které šternberskou radnici k důležitému rozhodnutí vedly, uvádí mluvčí Irena Černocká. Jedním z nich je osvěta. Spousta lidí neví, že je možné použité potravinářské oleje dále využívat. Proto jsou kontejnery opatřeny informačním štítkem. Slouží k odkládání použitých jedlých olejů a tuků z domácností a ztužených jedlých tuků. Do kontejneru je možné vhazovat naplněné plastové nádoby s maximálním objemem 1,5 litru. Pokud by kapacita kontejnerů nestačila, město je připraveno jejich počet zvýšit.

Dalším důvodem je fakt, že likvidace olejů a tuků výrazně znečišťuje životní prostředí. Ale nejde jen o životní prostředí. Olej v odpadním potrubí nebo kanalizaci ztuhne, vytváří nánosy a společně s dalšími nečistotami postupně celý systém zanáší. Podle organizace Hnutí Duha může jít až o 40 000 tun rostlinného oleje, který každý rok skončí v českých odpadech. Náklady spojené s údržbou nebo řešením poruch odpadního systému lze prostřednictvím recyklace olejů snížit. Radnice se tedy snaží o komplexní řešení.

Otázku recyklace olejů řeší i další města. Konkrétní forma sběru se však místo od místa liší. Některá města využívají kapacit svých sběrných dvorů, jiná sází, podobně jako Šternberk, na speciální nádoby rozmístěné na svém území. Mimo měst se na výkup a recyklaci použitých rostlinných olejů specializuje také několik českých firem. Výkupní cena litru rostlinného oleje se pohybuje v řádku několika korun. Použitý olej slouží k vytápění nebo jako přídavek do motorového paliva. Potravinářský olej je možné použít jako ekologické mazadlo potravinářských a lesnických strojů. Jeho recyklace se rozhodně vyplatí.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-62524080-mesto-sternberk-zacalo-vykupovat-pouzity-olej-z-domacnosti-da-se-s-nim-topit

Související články

Společnost

Nejlepší podnikatelský nápad: z odpadu vyrábí pitnou vodu a energii

Byznys

V Leedsu vyrobili unikátní pivo s nulovým odpadem

Byznys

Nový vynález dokáže během dne přeměnit zbytky jídla na hnojivo

Byznys

Unilever bude od roku 2025 používat jen recyklovatelné obaly

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura