Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obyvatelé Šternberku mají možnost recyklovat oleje

Po vzoru dalších českých měst začal se sběrem použitých potravinářských olejů z domácností také Šternberk. Na území města rozmístil tři kontejnery, do kterých je možné rostlinné oleje odkládat. Použitý olej má spoustu možností dalšího využití. Lze jej použít v energetice, stavebnictví nebo lesnictví. Každý litr oleje, který neskončí v odpadu nebo popelnici, přispěje k lepšímu životnímu prostředí.

Důvody, které šternberskou radnici k důležitému rozhodnutí vedly, uvádí mluvčí Irena Černocká. Jedním z nich je osvěta. Spousta lidí neví, že je možné použité potravinářské oleje dále využívat. Proto jsou kontejnery opatřeny informačním štítkem. Slouží k odkládání použitých jedlých olejů a tuků z domácností a ztužených jedlých tuků. Do kontejneru je možné vhazovat naplněné plastové nádoby s maximálním objemem 1,5 litru. Pokud by kapacita kontejnerů nestačila, město je připraveno jejich počet zvýšit.

Dalším důvodem je fakt, že likvidace olejů a tuků výrazně znečišťuje životní prostředí. Ale nejde jen o životní prostředí. Olej v odpadním potrubí nebo kanalizaci ztuhne, vytváří nánosy a společně s dalšími nečistotami postupně celý systém zanáší. Podle organizace Hnutí Duha může jít až o 40 000 tun rostlinného oleje, který každý rok skončí v českých odpadech. Náklady spojené s údržbou nebo řešením poruch odpadního systému lze prostřednictvím recyklace olejů snížit. Radnice se tedy snaží o komplexní řešení.

Otázku recyklace olejů řeší i další města. Konkrétní forma sběru se však místo od místa liší. Některá města využívají kapacit svých sběrných dvorů, jiná sází, podobně jako Šternberk, na speciální nádoby rozmístěné na svém území. Mimo měst se na výkup a recyklaci použitých rostlinných olejů specializuje také několik českých firem. Výkupní cena litru rostlinného oleje se pohybuje v řádku několika korun. Použitý olej slouží k vytápění nebo jako přídavek do motorového paliva. Potravinářský olej je možné použít jako ekologické mazadlo potravinářských a lesnických strojů. Jeho recyklace se rozhodně vyplatí.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-62524080-mesto-sternberk-zacalo-vykupovat-pouzity-olej-z-domacnosti-da-se-s-nim-topit

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.